Pēc Raiņa lugas "Spēlēju, dancoju" tapušajā muzikālajā mistērijā, kas pirmizrādi piedzīvoja 2001. gadā, postfolkloras grupa "Iļģi" sasniegusi jaunu, atšķirīgu mākslinieciskās un koncepcijas un stilistikas līmeni.

Te "Iļģu" instrumentārijs un mūziķi papildināti ar Uģa Prauliņa sintezatoru, Rūtas Muktupāvelas izteiksmīgo, diapazona ziņā praktiski neierobežoto balsi un vēl milzumdaudz dalībniekiem-dziedātājiem.

Smeldzīgi temperamentīga nolemtība, šarmanta teatralitāte, dialogi-sarunas – tāds ir "Spēlēju, dancoju", kur vēsturiskais materiāls ir tikai arguments jauna oriģināldarba tapšanai ar krietnu intelektuālisma, bet "Iļģu" kontekstā – atkal jau eksperimenta devu.

Tā ir ar prātu un sirdi tverama mūzika, kas necieš salkanību un jūteļošanos.

Kas ir tās veiksmes atslēga? Pirmkārt, plašais stilistikas spektrs, kas izstaigā vissenākos latviešu kultūras slāņus, pieskaras 20. gadsimta popkultūrai kā vispārinošam (un ne glaimojošam!) simbolam, Rietumeiropas renesanses mūzikas stilizācijai, vaļu ļauj world music.

Saskaņā ar Raiņa iecerētajām simboliskajām pasaulēm, katru no tām personificē sava stila mūzika: virszemes gaišo un īsto, reālo dzīvi – latviešu folkloras oriģināltēmas un Ilgas Reiznieces oriģinālmelodijas, pazemi un ļaunos spēkus – 80. gadu diskomūzika un 90. gadu rokelementi, ko papildina kariķētas romantiskā valša formas, pāreju no dzīvības un nāves valsts – ne tikai tautasdziesma, ko dzied Zemgus, bet arī simboliska nojausma par renesanses laika Rietumeiropas mūziku.

"Iļģu" estētikai raksturīgā instrumentārija un veiksmīgo aranžējumu dēļ "Spēlēju, dancoju" ar tīru sirdsapziņu gribētos klasificēt kā pirmo latviešu folkrokoperu, ko raksturo profesionāla formveide, košs melodiskums un veiksmīga caurviju attīstība, ko veicina iezīmīgu vadmotīvu tīkls.

"Spēlēju, dancoju" ir unikāls vaibsts Latvijas mūzikas norišu kopainā un kārtējais apliecinājums tam, ka "Iļģi" uz senatni raugās ar mūsdienu enerģijas acīm.

Ierakstā piedalās: Rūta Muktupāvela, Gatis Gaujenieks, Uģis Prauliņš, Ivars Cinkuss, Ilga Reizniece, Ārijs Šķepasts, Kaspars Putniņš, grupa "Iļģi".