2024. gada 24. martā mūžībā devās viens no 20. un 21. gadsimta dižākajiem ungāru komponistiem un diriģentiem Pēters Etvešs (Péter Eötvös). Arī latviešu kultūrā Etvešam gana liela nozīme bijusi - daudzi mūzikas mīļotāji viņu iepazinuši caur lieliskajiem simfonisko darbu ierakstiem. Savukārt 2012. gadā viņš diriģējis latviešu komponistu Andra Dzenīša, Jāņa Petraškeviča un Kristapa Pētersona opusus.
24. aprīļa piemiņas raidījumā kopā ar Andri Dzenīti un Jāni Petraškeviču apspriežam Etveša fenomenu mūzikā, dalāmies savos iespaidos par šī mākslinieka dzīvi, diriģenta un komponista pusi, kā arī starp sarunām klausāmies paša Etveša, Dzenīša, Petraškeviča un Štokhauzena mūziku.
Savas dzīves laikā mākslinieks spējis paveikt šķietami nepaveicamo. Viņš radījis 14 operas, un ikkatra no tām guvusi starptautisku atzinību. Un ne tikai atzinību, bet arī dažādus šo operu uzvedumus, kas laikmetīgās operas pasaulē, diemžēl, nemaz nav tik raksturīgi.
Taču ir skaidrs, kamdēļ šie darbi ir tik mīlēti un tādējādi pieprasīti: 2004. gadā pirmizrādītā un Tonija Kušnera lugā balstītā opera "Eņģeļi Amerikā" (Angels in America) pievēršas politikas, AIDS, homoseksualitātes un citām tēmām, demonstrējot Etveša spēju apjaust un risināt sarežģītas tēmas, respektēt tās un veiksmīgi ieaust mūzikas skaņās.
Etvešs, protams, pievērsies ne tikai operas žanram, šķietami paspējot izstaigāt visus mūzikas piedāvātos žanrus. Taču bez tā viņš bijis arī lielisks diriģents, vadot lielākos pasaules orķestrus: BBC simfoniskais orķestris, Vīnes filharmonijas orķestris, Berlīnes filharmoniskais orķestris... Viņa spēja diriģēt klasicisma un laikmetīgo mūziku tā, it kā tas būtu nieks, ir izpelnījusies lielu atzinību ne tikai no kritiķu, bet arī klausītāju puses.
Un tā par šo mākslinieku varētu runāt vēl un vēl, jo šī lielā personība ar savām domām, darbiem, piedāvājumiem un realizējumiem ir šķietami neizsmeļama. Šajā raidījumā mēs cenšamies kaut nedaudz ieskicēt Etveša ģēniju un ceram, ka ar interesi par viņu arī aplipināsim jūs.
Raidījumā skan:
Pēters Etvešs “Kosmos” (1961)
Jānis Petraškevičs “Darkroom” (2012)
Karlheincs Štokhauzens “Mykrophonie II” (1965)
Andris Dzenītis “Latvian Cookbook” (2012)
Pēters Etvešs “Psychokosmos” (1993)
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X