Stāsta Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ivars Kalviņš

Mēs visi esam dzirdējuši, ka aterosklerozi izraisa holesterīns, īpaši zema blīvuma holesterīns, kas spēj nogulsnēties uz asinsvadu sieniņām

Te gan jāpiebilst, ka holesterīns nekad nav viens, bet gan paslēpts lipoproteīnu daļiņās, kurās bez holesterīna ir vēl arī olbaltumvielas jeb proteīni  un taukvielas.

Zināms, ka aterosklerozi  veicina taukiem bagāts ēdiens un, ka ateroskleroze  un aptaukošanās  ir cieši saistīti. Raksturīgi, ka pēc treknas  maltītes asinīs strauji pieaug lipoproteīnu  daudzums. Lai nepieļautu, ka šie lipoproteīni, kas satur holesterīnu, izgulsnējas uz asinsvadu sieniņām, īpaši asins ķermenīši, kas tiek saukti par  makrofāgiem, daļu no šiem lipoproteīniem iesūc sevī. Kad holesterīna līmenis asinīs nokrītas, makrofāgi šo uzsūkto holesterīnu atkal izdala atpakaļ asinīs, tādejādi  regulējot holesterīna koncentrāciju  asinīs.

Un tomēr  kardioloģisko slimnieku palātās gandrīz puse ir tādu pacientu, kurus par tukliem nenosauksi, bet  arī šie pacienti sirgst ar aterosklerozi, it īpaši tie, kuriem garšo kārtīgs liellopu gaļas steiks. Plaša starptautiska zinātnieku grupa ir mēģinājusi noskaidrot, kas šim fenomenam varētu būt par cēloni. Viņi pievērsa uzmanību tam, ka liellopu gaļa ir īpaši bagāta ar karnitīnu jeb vielu, kas plaši pazīstama kā uztura bagātinātājs.

Karnitīnam piemīt spēja nodrošināt taukskābju transportu uz to sadedzināšanas vietu mūsu šūnu iekšienē  , tādejādi nodrošinot enerģijas ražošanu organismā. Izrādījās, ka sirds un asinsvadu slimību būtiski vairāk ir tiem cilvēkiem ,kuru organismā ir vairāk karnitīna. Baktērijas, kas mīt mūsu kuņģa zarnu traktā, spēj sašķelt ar uzturu uzņemto karnitīnu, veidot trimetilamīnu, kas mūsu aknās pārtop par trimetilamīna oksīdu jeb TMAO. Tieši šī molekula ir tā ,kas negatīvi ietekmē makrofāgu spēju pēc sātīgas maltītes iesūkt sevī lieko holesterīnu no asinīm. Tāpēc TMAO veicina holesterīna izgulsnēšanos.

Zīmīgi, ka TMAO  jau agrāk tika atklāts dziļūdens zivju un citu jūras iemītnieku  organismos , kur šī viela nodrošina palielinātu pretestību pret ārējo spiedienu , ļaujot tiem izdzīvot milzīgā spiediena apstākļos ,kādi ir raksturīgi okeāna dzīlēm.