Trešdienas rīta intervijā sazināmies ar Latvijas Radio kora māksliniecisko vadītāju Sigvardu Kļavu un runājam par koncertu "Aizvestajiem", kas šovakar pulksten 18 skanēs Rīgas Svētā Jāņa baznīcā.

Koncerts iecerēts kā emocionāls noslēgums 14. jūnija piemiņas pasākumiem. "Lai arī mēs nespējam padarīt notikušo par nebijušu un dzēst radītās sāpes, vēlamies sniegt represētajiem morālu gandarījumu, ka viņi nav aizmirsti," uzsver Latvijas Radio koris.

Koncertā uzstāsies Latvijas Radio koris diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā, bet soliste būs ērģelniece Ilze Reine. Tradicionāli deportācijas piemiņas koncertos skan latviešu komponistu mūzika, kurā mijas sāpīgums, dzimtenes mīlestība, ticība un nesalaužams gars.

Īpaši piemiņas koncertam fonds "Sibīrijas bērni" gadu gaitā pasūtinājis jaundarbus komponistiem Pēterim Vaskam, Georgam Pelēcim, Indrai Rišei, Selgai Mencei, Uģim Prauliņam, Aivaram Kalējam, Rihardam Dubram un Andrejam Selickim, kuru radītās kompozīcijas tiek atkal atskaņotas arī turpmākajos piemiņas koncertos.

Šogad programmā iekļauti iepriekšējos gados pasūtinātie jaundarbi: Georga Pelēča 2021. gadā sarakstītajam darbam "Atbrīvošana" korim un ērģelēm pamatā ir Broņislavas Martuževas teksts, ko komponists raksturo kā "ļoti spēcīgu un rosinošu". Koncertā Ilze Reine atskaņos Aivara Kalēja kompozīciju "Aizvestajiem", kas tika sarakstīta speciāli fonda "Sibīrijas bērni" rīkotajam kompozīciju konkursam.

Savukārt pirmatskaņojumu šajā vakarā piedzīvos Artura Maskata jaundarbs ar Annas Sakses vārdiem.

Liene Jakovļeva: Latvijas Radio koris arī ir viens no mūziķu kolektīviem, kas iesaistās 14. jūnija piemiņas pasākumu virknē. Un varētu jau no vienas puses teikt - tik daudz šo pasākumu, bet šķiet, ka laikam nekad nebūs par daudz un par biežu pieminēt to, kas 14. jūnijā ir jāatceras. Kāda tev pašam ir sajūta, allaž šo dienu sagaidot?

Sigvards Kļava: Tas ir grūts jautājums... Jo šī diena ar katru gadu, ar katru notikumu un iespaidiem kļūst savādāka.

Šo dienu kopā ar fondu "Sibīrijas bērni" esam atzīmējuši jau daudzus gadus, un šīs dienas atzīmēšana ir viens no Latvijas Radio kora piemiņas brīžiem, ko mēs katru gadu atzīmējam un atceramies. Radio kora radošais gājums, arī mūsu sajūtas kaut kā dzīvojušas līdz šim notikumam.

Es tā mīklaini runāju tāpēc, ka arī pati pieķeršanās, sāpes izjušana - tā man tīri personīgi ar katru gadu kļūst nevis saprotamāka, bet - gluži otrādi - sāpīgāka. Un vēl jo vairāk tāpēc, ka kopā ar "Sibīrijas bērniem" esmu devies tajās šausmu takās, kurās mūsu mīļie ir mēģinājuši izdzīvot vai gājuši bojā... Līdz ar to viss stāsts šībrīža kontekstā ir brīžam vājprātīgs, brīžam bezcerīgs un brīžam ārkārtīgi spēcinošs... Tāda jocīga sajūta.

Dzintra Geka pirms brīža Latvijas Radio ziņās stāstīja, cik šobrīd sarežģīta ir situācija un došanās kaut kur meklēt un atcerēties klātienē, bet jūs to šovakar darīsiet koncertā Svētā Jāņa baznīcā ar latviešu mūziku. Būs arī Ilzes Reines klātbūtne šajā koncertā, un būs mūzika, kas ir labi zināma, bet gribētu lūgt tavu komentāru par to, kas skanēs pirmoreiz, un tas būs Artura Maskata jaundarbs.

Katrreiz mūsu koncerts veidots kā laika tilts ar mūziku, kas skanēja toreiz, un ar mūziku, kas skan vai rodas šodien, un arī šīs dienas koncerts nebūs izņēmums. Dzirdēsim Artura Maskata "Mazu dziesmu", kas ir tik aizkustinoša...

Izrādās, ka arī šī brīža straujajā, neziņas pilnajā laikā komponistiem rodas iekšējais pasūtījums - komponists vēlas radīt mūziku, pat nezinot, vai tā tiks atskaņota!

Šajā gadījumā Arturs Maskats kādā ļoti vēlā vakarā man atsūtīja ārkārtīgi aizkustinoši jauku dziesmiņu. Acīmredzot tāpēc, ka viņam to vajadzēja uzrakstīt tieši tagad. Tas bija komponista iekšējais pasūtījums un vajadzība, un es ar milzīgu prieku to atskaņošu.

Vairāk un plašāk - ierakstā!