2024. gadā aprit vairāku Ņujorkas latviešu dzejnieku – "Elles ķēķa" grupējuma dalībnieku simtgades, un šīs jubilejas mudina ar jaunu skatījumu palūkoties gan uz izcilā "Elles ķēķa" dzejnieka Gunara Saliņa darbiem, gan arī viņa draugu un domubiedru daiļradi festivālā "Gunars Saliņš un Elles ķēķis”. 

Klasikas rīta sarunas laikā sazināmies ar komponisti Gundegu Šmiti, kurai Gunars Saliņš ir vectēva brālis. Viņa stāsta, ka pirmais jeb festivāla ieskaņas pasākums “Satikšanās” norisināsies jau rīt, 16. maijā, Rakstniecības un mūzikas muzeja telpā “Tintnīca”. Tajā būs gan atmiņu stāstu pavedieni, bet kopumā tas būs dzejisks koncertuzvedums.

"Mēs iesim cauri Gunara Saliņa dzīvesstāstam, kuru, kā jau radošam cilvēkam, bieži arī iezīmē radošas izpausmes – dzejoļi, tapuši konkrētā laikā, vēlāk tos kāds ir iemiesojis arī mūzikā," stāsta Gundega Šmite.

"Tiem, kas mazāk zina par Gunaru Saliņu, būs iespēja uzzināt viņa dzīvesstāstu, bet tie, kas to it kā jau zina, varbūt uzzinās kādas īpašas detaļas, kas paslīdējušas garām. Mēs šo stāstījumu veidojam ļoti personisku un īpašu."

Kopumā festivāls "Gunars Saliņš un Elles ķēķis” aicina apmeklētājus gūt atklāsmes ne vien Rīgā, apmeklējot ieskaņas koncertu un konferenci, tiekoties ar Elles ķēķa otro paaudzi un izzinot gleznotāja Rolanda Kaņepa gleznu izstādi Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, bet arī doties ārpus Rīgas uz sezonas atklāšanu brīvdabas mākslas telpā "Savvaļa" Drustos un Piebalgas muzejiem – Antona Austriņa “Kaikašiem” un Kārļa Skalbes “Saulrietiem”.