Šonedēļ runājam par jaunumiem Latvijas kino grāmatu plauktiņā - gan jau pieejamiem, gan tuvākajā laikā vēl gaidāmiem.

Jau vasaras vidū iznāca izdevums "Armīns Lejiņš. Raksti un dzīve", kura veidošanai tika izmantotas aptuveni 1000 publikācijas presē, ap 600 vēstuļu un citi vēl nepublicēti kinodramaturga, dokumentālista un publicista Lejiņa teksti. Grāmatas sastādītājs, kinozinātnieks Agris Redovičs stāsta, ka apjomīgajos divos sējumos atradīsim "atmiņas, rakstus, aforismus un dzeju, nenopietno prozu, vēstules, dienasgrāmatas un sapņus".

Vēl gaidāma šogad ir kinozinātnieka Viktora Freiberga otrās grāmatas ar lakonisku nosaukumu "Viktora otrā grāmata" iznākšana. Portāls "Kino Raksti" un biedrība "Ekrāns", kuru paspārnē top grāmata, tās žanru raksturo kā esejisku tekstu, kuram beigās turklāt pievienots visu pieminēto filmu alfabētisks apkopojums, ļaujot lasītājam izmantot šo Viktora Freiberga filmu izlasi kā ceļvedi, iepazīstot pasaules kino klasiku.

Atgriežoties pie latviešu kino, decembrī aprit 30 gadi, kopš dibināta Latvijas filmu nozares vadošā institūcija – Nacionālais Kino centrs (NKC), tādēļ portāls filmas.lv piedāvā ekspertu veidotu jubilejas izlasi, kurā iekļautas aizvadīto 30 gadu būtiskākās Latvijas filmas. Šī izlase vienlaikus būs kā audiovizuāls turpinājums vēl vienam gada izskaņā iznākošam izdevumam "Latvijas kinomāksla. Jaunie laiki. 1990- 2020", kam veltīts šīsreizes raidījums. Grāmatas ievadā lasāms: "Režisora Ivara Selecka filma "Šķērsiela", kuru viņš uzņēma vēl padomju iekārtas ietvaros, 1990. gadā tika atzīta par Eiropas labāko dokumentālo filmu, tā atgādinot, ka Latvijas kino ir daļa no Eiropas kultūras; bija pienācis laiks to apzināties un atgriezties Eiropas kontekstā."

Zinātniskās monogrāfijas nosaukums ir aizgūts no Ivara Selecka filmas "Jaunie laiki šķērsielā" (1999), un tās autoru vidū ir Inga Pērkone, Dita Rietuma, Zane Balčus, Dārta Ceriņa, Elīna Reitere, Daniela Zacmane, Inese Boka- Grūbe, Ieva Viese-Vigula un Dāvis Sīmanis.

"Piejūras klimatā" klausāmies sarunu ar gaidāmā izdevuma redaktorēm – Ingu Pērkoni, Latvijas Kultūras akadēmijas profesori un Ditu Rietumu, Latvijas kultūras akadēmijas pētnieci, Rīgas Stradiņa universitātes docenti, un Nacionālā kino centra vadītāju.