Mūslaiku klasiķis Pēters Etvešs savu pirmo (!) opusu, kurā skan ērģeles, rakstījis ciešā sadarbībā ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu, domājot par konkrētu koncertzāli - Elbas filharmoniju, kuras ērģeles vislabāk pazīst tieši Iveta.
Pasūtināta, sadarbojoties desmit koncertzālēm un orķestriem, šī kompozīcija kopš pirmatskaņojuma pagājušogad oktobrī Hamburgā, ir skanējusi vēl 12 reizes, jau tapis tās ieraksts un drīzumā gaidāmi vēl vairāki "Multiversum"(a) atskaņojumi pasaulē. Orķestri mainās, bet nemainās diriģents - Pēters Etvešs - un solisti - Lāslo Fasangs un Iveta Apkalna.
 Sarunā ar "Klasiku" Iveta citstarp saka:

"...tas būs pārsteigums ļoti daudziem. Jūs sajūtīsiet, ka mūzikai, "sadarbojoties" ar telpu, ir nebeidzamas iespējas - arī tad, ja neatrodaties koncertzālē, bet klausāties šo skaņdarbu aizvērtām acīm. To arī Pēters Etvešs teica, ka viņš vēlētos, lai klausītājs vienkārši aizver acis... un viņš sajūtīs kosmosu sev apkārt, sapratīs, ka ir pasaule ārpus šīs pasaules.

Šis telpiskais apjoms, ko mūzika spēj parādīt un ko mūzikā var iekomponēt, mani pārsteidza. Pārsteidza spektrs no vistālākā uz vistuvāko, no viszemākā uz visaugstāko, no visdziļākā uz visspalgāko. Man tas izpletās vēl simtiem kilometru plašāks! (..) Man patīk, kā šis skaņdarbs sākas un kā tas beidzas. Tas ir ļoti netipiski. Tanī pašā laikā jau no pirmajām skaņām uzreiz ir skaidrs, ka tas ir ērģeļkoncerts, kaut gan skanējums un reģistrācija neatbilst ērģelēm pierastajai (..) Plašums, sfēra, apjoms... un robežas pazūd. Bezsvara stāvoklis ir tas, ko izjutu es, ko izjuta visi citi mūziķi, pats komponists diriģējot, un es ceru, ka arī radio klausītāji
to varēs izjust."
 

Pēters Etvešs (Peter Eötvös, 1944) Multiversum. Pirmatskaņojums.

Iveta Apkalna (ērģeles), Lāslo Fasangs (Laszlo Fassang,Hammonda ērģeles), Amsterdamas Karaliskais Concertgebouw orķestris, diriģents Pēters Etvešs 2017. gada 10. oktobrī Elbas filharmonijā Hamburgā, Vācijā