"Klasikā" tiekamies ar Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas asociēto profesori, Stīgu instrumentu katedras vadītāju Terēzi Zīberti-Ijabu: viņa tuvāk vēsta par projektu Baltic Roots ("Baltijas saknes"), kas savu noslēgumu piedzīvoja 24. oktobrī ar koncertu Berlīnes filharmonijā, kur muzicēja Karajana Akadēmijas stipendiāti un Baltijas valstu Mūzikas akadēmiju studenti.

No Latvijas tajā piedalījās bijušie un esošie Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) studenti Annija Elizabete Meija, Marta Madara Papāne, Katrīna Anna Pelnēna un Tomass Ančs, bet soliste bija vijolniece Baiba Skride. Skanēja Pētera Vaska Koncerts "Tālā gaisma", Maijas Einfeldes "Skumjās serenādes", Erki-Svena Tīra Passion. Illusion un Justes Janulītes Elongation of Nights.

Baltijas valstu Mūzikas akadēmiju studentu profesionālā sadarbība ilgst jau daudzus gadus, bet, atgriežoties nesenā pagātnē, vispirms jāatceras mūsu valstu simtgades svinības un tām par godu radītais Baltijas studentu simfoniskais orķestris – 2017., 2018. un 2019. gadā tas ar labiem panākumiem koncertēja Igaunijas, Latvijas un Lietuvas galvaspilsētās un reģionālajās koncertzālēs, Gdaņskā, Berlīnē, Helsinkos un Sanktpēterburgā.

Baltijas valstis var lepoties ar neparasti lielu skaitu pasaulslavenu mūziķu, bet bieži vien visspožāk skatuves prožektoru gaisma krīt uz diriģentiem un vokālistiem. Tomēr ir arī citi izcili mūziķi, kuri savu karjeru veido labākajos simfoniskajos orķestros. Pirms daudziem gadiem šo "reģionālo kultūras identitāti" pamanīja Gidons Kremers un nodibināja tagad pasaulslaveno kamerorķestri Kremerata Baltica, kurā nu jau arī nomainījušās paaudzes.

Valsts simtgade bija brīdis, kad varēja atskatīties atpakaļ un novērtēt paveikto, lai sāktu izvirzīt jaunus mērķus. Viens no tiem - dot iespēju visdaudzsološākajiem Baltijas jaunajiem mūziķiem, kuri vēl ir savas karjeras pašā sākumā, mācīties no pasaules labākajiem profesionāļiem "Izcilības centrā", uzsākot sadarbību ar "Berlīnes filharmoniķu" Karajana Akadēmiju.

Herberta fon Karajana dibinātās Akadēmijas moto ir Learn from the pros – talantīgi jauni instrumentālisti tur iegūst labāko iespējamo sagatavotību orķestra mūziķa karjerai, mācoties pie "Berlīnes filharmoniķu" koncertmeistariem un apgūstot orķestra īpašo stilu un skaņu. Bez tam viņi mācās uztvert pasauli ar atvērtām acīm un ausīm, paplašinot savu profesionālo pieredzi un kļūstot par "pilnīgu mūziķi", kā saka kontrabasists un Karajana Akadēmijas direktors Peters Rīgelbauers. Fakti runā paši par sevi – trešā daļa no "Berlīnes filharmoniķiem" ir Karajana Akadēmijas absolventi.

Baltijas studentiem projekta ietvaros bija iespēja iepazīties ar Karajana Akadēmijas studentu ikdienu, individuālajās nodarbībās strādājot ar "Berlīnes filharmoniķu " koncertmeistariem un orķestra mēģinājumos sēžot plecu pie pleca ar Karajana Akadēmijas studentiem. 

Vairāk klausieties sarunā!