Mākslas muzeja "Rīgas birža" Venēcijas zālē atklāta unikāla izstāde "Stradivāri, Gvarnēri, Amati. Leģendārie Itālijas stīgu instrumenti".

Tajā aplūkojami slaveno Kremonas skolas meistaru Stradivāri, Gvarnēri, Amati un Storioni darinātie instrumenti – piecas  vijoles, alts un divi čelli. Uz Latviju šī unikālā instrumentu kolekcija atceļojusi pirmo reizi, un tas ir ļoti rets gadījums, kad tik vērtīgi instrumenti tiek demonstrēti vienkopus speciāli izveidotā kolekcijā.

Unikālā izstāde būs skatāma tikai trīs dienas - līdz 1. jūnijam; to rīko Fine Violins Vienna sadarbībā ar čellistu Maksimu Beitānu un fondu "Baltijas muzikālās sezonas". Vairāki instrumenti no šīs kolekcijas skanēs 3. jūnijā Dzintaru koncertzālē, fonda “Baltijas muzikālās sezonas” atklāšanas koncertā, ko sniegs Luidži Kerubīni orķestris maestro Rikardo Muti vadībā.

Īpaši rīkotajā preses konferencē piedalījās arī Latvijā dzimušais, bet šobrīd Šveicē un Beļģijā dzīvojošais čellists Maksims Beitāns, kurš sagādāja pārsteigumu, Venēcijas zālē ienākot ar Antonio Stradivāri 1689. gadā darināto čellu Archinto un uz tā nospēlējot Johana Sebastiāna Baha Prelūdiju no Trešās svītas čellam solo...

"Šis Stradivāri čells ir viens no slavenākajiem instrumentiem - Archinto ir viens no pieciem labākajiem čelliem pasaulē," intervijā "Klasikai" atklāj Maksims. "Šis 1689. gada darinājums savulaik veidots Milānas arhibīskapam, bet šī instrumenta māsa" atrodas Florencē un tika darināta slavenajai Mediči dzimtai.

Toreiz šāds mūzikas instruments bija statusa simbols: ja tev piederēja Stradivāri instruments, tas bija  zināms prestižs, tāpēc daudzas karaliskās personas pasūtīja instrumentus, lai arī tos nespēlēja. Kaut gan runā, ka arhibīskaps mīlējis mūziku.

Šis konkrētais čells ir viens no instrumentiem, kas patiesi saglabājies ideālā stāvoklī - 99% lakas un visas daļas ir oriģinālas. Interesanti arī, ka šis ir vienīgais Stradivāri instruments, kam zināmi visi līdzšinējie īpašnieki."

Maksims zina stāstīt, ka pārsvarā šis čells atradies karaliskās rokās, bet šobrīd pieder kādam ameriāņu doktoram Teksasā, kurš dažkārt iedod kādam mūziķim to paspēlēt. "Šoreiz savam partnerim no Vīnes piedāvāju atvest šo instrumentu uz Latviju un apsolīju, ka pats to arī spēlēšu - un doktors tam piekrita. Šis čells tiek spēlēts ļoti reti - lai gan pastāv teorija, ka - jo retāk spēlē, jo instrumentam sliktāk, šis instruments ir ideāls. Ļoti labi saglabājies."

Kāda ir sajūta, kad pieskaries tik senam instrumentam? "Sajūtas ir atšķirīgas - man parasti tas ir ļoti emocionāls, aizkustinošs brīdis," neslēpj Maksims Beitāns.

Mūziķis arī stāsta, ka ar šo čellu sastopas bieži. Kāda bija pirmā tikšanās? "Neskatoties uz bijību, kas rodas tā priekšā, instruments man uzreiz atbildēja - izveidojās kontakts. Līdz šim man bijuši vēl divi Stradivāri čelli, bet šis ir īpašs. Tā īpašnieks nav mūziķis, bet ļoti kaislīgs kolekcionārs, un ļoti reti iedod kādu no saviem instrumentiem paspēlēt. Šo parasti nedod - lai labāk saglabātos. Vispār turēt rokās šādu kolekciju un saprast šādu instrumentu vēsturi - tā ir ļoti liela laime."

Kas īsti ir Fine Violins Vienna? "Tā ir organizācija - mans partneris, draugs, dīleris vienā personā, kas tirgū jau daudzus gadus. Stasts sākās ar to, ka mans investors nopirka instrumentu no šīs organizācijas, un mums izdevās nodibināt labu draudzību," atklāj Maksims.

Archinto ir viens no pieciem labākajiem čelliem pasaulē. Tas ir viens no visvairāk dokumentētajiem Antonio Stradivāri instrumentiem ar 12 autentiskuma sertifikātiem. Tā līdzinieks – čells Medici – izstādīts apskatei muzejā Florencē. Archinto fascinē ar neatkārtojamo skaistumu un skaņu.

Mstislavs Rostropovičs savulaik par šo čellu sacījis tā: "Tas ir viens no labākajiem Stradivāri, ko jebkad esmu redzējis."