11. janvārī Lielajā ģildē Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra koncertu diriģēs izcilais lietuviešu diriģents Gintars Rinkēvičs, kura vadībā izskanēs vācu komponista Johannesa Brāmsa Vijolkoncertu ar Nīderlandes vijolnieces Simones Lamsmā solo un čehu komponista Antonīna Dvoržāka populāro Devīto simfoniju “No Jaunās pasaules”.

Gintars Rinkēvičs ir viens no izcilākajiem starptautisku atzinību guvušiem lietuviešu diriģentiem – Lietuvas Mūzikas un teātra akadēmijas profesors, Lietuvas Valsts simfoniskā orķestra mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents. Rinkēviča karjeras straujo augšupeju iezīmēja uzvara Herberta fon Karajana diriģentu konkursā 23 gadu vecumā. Īsi pēc tam Rinkēviču par māksliniecisko vadītāju aicināja LNSO, taču Lietuvā tika nodibināts Lietuvas Valsts simfoniskais orķestris, un Rinkēvičs kļuva par tā vadītāju. Gintars Rinkēvičs kopš 1984. gada regulāri bijis LNSO viesdiriģents, iemantojot klausītāju mīlestību un kritiķu atzinību. No 1996. līdz 2003. gadam Rinkēvičs bija Latvijas Nacionālās operas muzikālais vadītājs un galvenais diriģents. Kopš 2017. gada viņš ir Liepājas Simfoniskā orķestra galvenais diriģents.

Intervijā Ilgai Augustei Gintars Rinkevičs atklāj, ka pret sevi Latvijā sajūt lielu viesmīlību jau kopš seniem laikiem, jo pirmā valsts, kuru viņš kā diriģents apmeklēja pēc dzimtās Lietuvas, un pirmā pilsēta Latvijā, kurā viņš uzstājās kā pilnvērtīgs diriģents, bija Rīga:

"Kad pēc uzvaras Herberta fon Karajana diriģentu konkursā mani uzaicināja uz pirmo vieskoncertu, tad, jā, tā bija Latvija, Rīga un Latvijas Nacionālais Simfoniskais orķestris. Tāpēc aizvien šeit atgriežoties izjūtu īpašu sentimentu, vēl jo vairāk tāpēc, ka tik daudzi gadi aizvadīti arī kā galvenajam diriģenta Latvijas Nacionālajā operā".

Par 11. janvāra koncerta programmu diriģents stāsta, ka izvēlējies skaistākās un atpazīstamākās romantiskās mūzikas partitūras. Dvoržāka Devītā simfonija un Brāmsa Vijoļkoncerts ir maestro ļoti tuvi darbi, šo mūziku viņš zina no galvas: "Esmu tos bieži diriģējis, dažādos laikos – citādāk. Un domāju, ka ir liela atšķirība starp to Brāmsa un Dvoržāka mūzikas saprašanu, kāda man bija 30 gadu vecumā, un to, kāda man ir tagad. Tagad es šos skaņdarbus pazīstu labāk, un labāk arī spēju parādīt publikai.

Dvoržāka Devītā simfonija – tā ir ģeniāla mūzika, kas nebūt nav vienkārši spēlējama. To saprast un sajust iespējams ikvienam."

Aicināts pastāstīt, kas šobrīd aktuāls ir Lietuvas mūzikas  un viņa vadītā Lietuvas Valsts Simfoniskā orķestra dzīvē, diriģents atklāj, ka tuvojas mūsu orķestra 30. gadadiena: "31. janvārī notiks Lietuvas VSO koncerts Kauņas filharmonijā,. 1. februārī uzstāsimies Viļņas filharmonijā un būs arī papildkoncerts 2. februārī, pašā orķestra dzimšanas dienā,  jo publikas pieprasījums pēc biļetēm ir ļoti liels.  30.-mitās dzimšanas dienas koncerti būs krāšņi, ar dažādiem solistiem. Pie mums atbrauks Asmika Grigorjana, Edgars Montvids, Dāvids Gērings, Aleksandrs Palejs, arī šobrīd redzamākie Lietuvas solisti. Dziedās arī Irēna Milkevičiūte un Aleksandrs Prudņikovs, kuri piedalījās mūsu orķestra pirmās dzimšanas dienas koncertā! Publikas ieinteresētība ir ļoti liela, gribētos jau aicināt arī latviešus, bet diez vai izdosies dabūt biļetes…"