Gada garāko dienu un īsāko nakti svinam ne tikai Latvijā – ja šo laiku izdotos ik reizi pavadīt citur pasaulē, atklātos plaša svētku svinēšanas tradīciju buķete! Lai arī daudzi droši vien vislabprātāk šo laiku pavada savā zemītē, ar savām dziesmām un izdarībām, dzērieniem un ēdieniem, ir interesanti palūkoties, kā Sankthans svin dāņi, Jaanipäev – igauņi, Joninės – lietuvieši, Jonsok – norvēģi, Juhannus – somi un Midsommar – zviedri. Pie citām Baltijas un Skandināvu tautām svētku svinēšana mums varbūt šķistu pazīstamāka, bet kā būtu vasaras saulgriežus pavadīt slāvu zemēs, kur šo svētku svinēšana saistās ar pagānu dievu Kupalu? Un kā būtu iepazīt Svētā Jāņa svētkus romāņu zemēs, piemēram, Portugālē vai Francijā, nemaz nepieminot vasaras saulgriežu svētīšanu citos kontinentos?
Vai zinām paši savas tradīcijas un izprotam mūsu Jāņu svinēšanas simboliku? Etnomuzikologa Valda Muktupāvela, valodnieces Janīnas Kursītes un mūziķes Ilgas Reiznieces stāstījums, iespējams, ne vienam vien atklās ko līdz šim vēl nezinātu un mainīs varbūt kādu mānīgu priekšstatu, bagātinot vasaras saulgriežu svētku sajūtu! Līgo Līgo!
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Komentāri (2)
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X