Neatkārtojams tembrs, izcila muzikalitāte, ugunīgs temperaments un jutekliskums, sirsnība un vīrišķība, spēks un maigums - lūk, īpašības, kas starot staro no Jāņa Zābera leģendārās personības. Nostāstiem un leģendām apvīts ir viņa mūžs. 11. augustā dziedātāju pieminēsim 80. gadskārtā.

Gan no Latvijas Radio fonotēkas ārā celtajos, gan nesen tapušajos ierakstos atmiņās par dziedātāju dalās viņa līdzgaitnieki: pianiste Vilma Cīrule, aktrise Vera Singajevska, brālis Miervaldis, ilggadējā LNO soliste Lauma Ābele, dziedātājs Kārlis Miesnieks un Jāņa Zābera uzticamais draugs Maigurs Andermanis. Unikālos arhīva ieskaņojumos skan arī paša Jāņa Zābera stāstījums un skaistā balss.

Jānis Zābers (1935-1973) pieder Latvijas izcilāko tenoru plejādei; viņa balss unikālais, siltais un maigais tembrs neatpaliek no pasaules slavenībām. Par vienu no augstākajām virsotnēm viņa mākslā kļuva Rūdolfa ārijas Che gelida manina ieskaņojums no Džakomo Pučīni operas "Bohēma", kuru lietpratēji sauc par vienu no izcilākajiem šī sacerējuma interpretējumiem.

Dziedātājs bija viens no izredzētajiem, kuram 60. gados radās iespēja stažēties slavenajā La Scala operteātrī, kas pavēra viņam ceļu uz visas PSRS opernamu skatuvēm. Viņa interesi saistīja ne tikai opermūzika; daudz paveikts kamermūzikas žanrā, savā īsajā radošajā mūžā Jānis Zābers labprāt sadarbojies arī ar vieglā žanra meistariem – viņa balss ierakstu lielākā daļa pēdējos gados izdoti trijos kompaktdiskos.