Jau atkal dodamies pie dzejnieka Jāņa Petera, lai runātu par laiku, kad tapa Latvija - par lielajām personībām, kuras no dažādām vietām atgriezās dzimtenē, lai būtu klāt jaunās Latvijas valsts veidošanā.

Uzzinām arī par tādu Latvijas fenomenu kā krievu studentu korporācijas - šīs sabiedrības dzīvi pirmskara Latvijā, to biedru sapņiem un likteņiem, citiem vārdiem - tēmu, par kuru šodien neraksta nedz latviešu, nedz arī krievu prese.

Jāņa Petera ceļvedis šajā mazapgūtajā un šodienas ļaudīm gandrīz vai aizvēsturiskajā pasaulē ir 2005. gadā Vašingtonā izdotais rakstu apkopojums "Ruthenia Rīgā un svešumā", bet Jāņa Petera šim raidījumam izraudzītā mūzika ir Latvijas Konservatorijas dibinātāja Jāzepa Vītola, Jāzepa Mediņa, Pētera Čaikovska un Franča Supē komponēta, turklāt pat ar dažu labu 'korporatīvu' akcentu.

Klausāmies Franča Supē uvertīru "Brašie burši", taktis no Jāzepa Mediņa svītas All’ antica, Jāzepa Vītola Variācijas par "Ej, saulīte, drīz pie Dieva" tēmu, kora dziesmu "Līgai", kas ir komponsta veltījums Latvijas Konservatorijas atklāšanas dienai, kā arī svītu "Dārgakmeņi".

Šo skaņdarbu interpreti - LNSO Andra Pogas vadībā, pianists Arnis Zandmanis, JVLMA koris un orķestris diriģentu Mārtiņa Klišāna un Imanta Rešņa vadībā, pianists Pīters Donahjū un orķestris Burnemutas sinfonietta, kā arī Edgara Račevska vadītais vīru koris Gaudeamus, kura priekšnesumā klausījāmies seno studentu himnu Gaudeamus igitur.