19. janvārī Latgales vēstniecības GORS Mazajā zālē pianists Reinis Zariņš piedāvāja jaunu koncertprogrammu „Nakts dziesmas“, kuru pats raksturo kā muzikālas vīzijas par cilvēku naktī un nakti cilvēkā.

Reinis Zariņš: "Naktī viss pazīstamais pārvēršas, iegūst citu dabu. Granītā kaltais kļūst šķidrs kanāla atspīdumos, nejaušas gaismas izceļ to, kas ikdienā paliek nepamanīts. Un cilvēks it kā kļūst pats sev tuvāks, atbrīvojies no sava telefona ekrāna prasīguma. Es arī apbrīnoju piebārstīto debesjumu, mūsu galaktikas skaistumu, mūsu satelītplanētas uzlēkšanu un rietu. Diena ir ļoti tieša, reāla. Naktī it kā griesti atveras, idejām durvis atveras un mudina sniegties pēc neaizsniedzamā.

 Ir vēl cita nakts, kurai tikai simbolisks sakars ar diennakts tumšo laiku. Tā ir cilvēka sirdsprāta tumsa. Tā ir mūsu nevarība pārspēt savas smadzenes, paveikt to, ko smadzenes neļauj vai nespēj.

Ja es varu nospēlēt šo koncertu no galvas, tā ir liela žēlastība, ka manām smadzenēm tobrīd viss norit labi. Bet, ja nenorit, es tur itin neko nevaru darīt, visas manas prasmes ir bezjēdzīgas tajā brīdī. Un vēl vairāk, cilvēka tumsa ir mūsu nevarība zināt jebko pa īstam, mūsu garīgais aklums, kamēr vien mūsu acis neatver no šīs matērijas neatkarīgs avots. Ja Radītājs savai radībai neatklāj, kādēļ to radījis, tad radībai nav absolūti nekādā veidā iespējams pašai to atklāt".

 

Koncertā skanēja:

F. Šopēns Noktirne dodiēzminorā op. 27/1

B. Bartoks "Nakts mūzika" no cikla "Ārā"

K. Debisī "Uguņošana" no prelūdiju Otrās burtnīcas

O. Mesiāns "Sila cīrulis" no krājuma "Putnu katalogs"

Mišels van der Aa Transit klavierēm, skaņu celiņam un video

Imants Mežaraups "Piecas mazas noktirnes"

A. Skrjabins Septītā sonāte op. 64

O. Mesiāns "Jēzus bērna skūpsts" no cikla "20 skatieni uz jaundzimušo Jēzu"

F. Šopēns Noktirne Rebemolmažorā op. 27/2