Artemis Quartet - Vineta Sareika un Sujoena Kima (vijole), Gregors Zīgls (alts) un Harieta Kreiga (čells) -  2020. gada 3. oktobrī, Rudens kamermūzikas festivāla atklāšanas koncertā Dzintaru Mazajā zālē ar Ludviga van Bēthovena 15. stīgu kvartetu laminorā op. 132 un Pētera Vaska Sesto stīgu kvartetu.
 

Artemis Quartet ir viens no izcilākajiem kvartetiem pasaulē, kurā kopš 2012. gada muzicē arī latviešu vijolniece Vineta Sareika. Pērnruden ar koncerttūri ansamblis svinēja Ludviga van Bēthovena  250. jubileju.  Starp koncertiem Štutgartē, Esenē, Briselē, Ķelnē un Švecingenē, mūziķi bija raduši iespēju atbraukt arī uz Latviju, lai 2. oktobrī uzstātos Liepājas "Lielajā dzintarā", bet 3. oktobrī - Dzintaru Mazajā zālē.

Pētera Vaska Sestā stīgu kvarteta tapšanu rosinājuši Artemis mūziķi, aicinot komponistu jaundarbā godināt Ludvigu van Bēthovenu. Tā četras daļas vēstī par atvadīšanos, atskatīšanos, aiziešanu un satikšanos - arī ar paša Bēthovena pārpasaulīgo mūziku. Ludviga van Bēthovena 15. kvartets op. 132, kas sacerēts mūža priekšpēdējā gadā, iezīmē komponista radošā ceļa augstāko virsotni.

"Es daudz domāju, kā dižo meistaru, kuram ir 250 gadi, kā es viņu varētu savā mūzikā, vienkāršajā un diezgan emocionālajā, iekļaut," raidījumā "Kultūras rondo" stāsta Pēteris Vasks. "Klausījos visus Bēthovena kvartetus, domāju – varbūt kaut ko no kādas klaviersonātes, kādu "Mēnesnīcas sonātes" motīvu, ko visi zina?"

"Mani sajūsmināja Bēthovena pēdējā, 15. kvarteta, trešā daļa, kur ir viens tāds korālis," turpina komponists. "Visa mana koncepcija aizveda pie tā, ka trīs pirmās daļas ir absolūti personīga saruna pašam ar sevi, ar mūziķiem, ar klausītājiem. Un kur tajā sarunā Bēthovens... Trešā daļa, kas beidzas ar sava veida aiziešanu no šīs pasaules, bet dzīve jau turpinās tālāk, arī citā dimensijā. Es iedomājos, ka tajā jaunajā dimensijā varētu būt tā neticamā sastapšanās, viens 21. gadsimta latviešu komponists no mazas Eiropas valsts uzdrošinās satikties ar Ludvigu van Bēthovenu. Izveidoju pēdējo daļu Bēthovena korāli, citējot mazliet ar savu mūziku."