Brīnumskaista mūzika un dvēseliskas sarunas, sirsnīgi stāsti, spēcinoši vārdi un svētsvinīgi brīži – tāda ir Latvijas Radio 3 sarūpētā Lieldienu programma, kurā pavasara izjūtai klātesoša ir dziļa sāpe par ukraiņu tautas ciešanām un bezgalīga apbrīna tās varonībai. Lai "Klasikas" skanējums ikvienam sniedz spēcinājumu šajā pavasarī!

 

LIELAJĀ PIEKTDIENĀ

19.08 – Antonīna Dvoržāka kantāte "Stabat Mater" maestro Marisa Jansona vadībā. Ieraksts veikts 2015. gadā Herkulesa zālē Minhenē. Atskaņojumā piedalās Erina Vola (soprāns, Kanāda/ASV), Mihoko Fudzimura (mecosoprāns, Japāna), Kristians Elsners (tenors, Vācija) un Lians Lī (bass, Ķīna), kā arī Bavārijas Radio simfoniskais orķestris un koris.

20.30 – ierakstā no pirmatskaņojuma Rīgas Domā 2011. gadā – Aivara Kalēja opuss "Via crucis" jeb "Krusta ceļš", kura atskaņojumā piedalās pats autors (ērģeles) un Edgars Stepiņš (timpāni un zvani).

22.20 – Jozefa Haidna vērienīgā oratorija "Mūsu Pestītāja septiņi pēdējie vārdi pie krusta". Atskaņojumā piedalās Inga Nīlsena (soprāns), Renāte Burtšere (Burtscher, soprāns), Margarēta Hintermeiere (alts), Entonijs Rolfs-Džonsons (tenors), Roberts Holls (bass), Arnolda Šēnberga koris, orķestris Concentus Musicus Wien un diriģents Nikolauss Arnonkūrs.

KLUSAJĀ SESTDIENĀ

9.30 – Nepiederēt īstenībai. Saruna ar režisoru Mārtiņu Eihi un aktieri Meinardu Liepiņu. 12. aprīlī Valmieras Drāmas teātrī pirmizrādi piedzīvojusi izrāde "Kalendārs mani sauc". Klusās Sestdienas rītā "Klasikā" skan Artūra Čukura saruna ar izrādes režisoru Mārtiņu Eihi un Oskara lomas atveidotāju Meinardu Liepiņu.

9.45 Pianista Reiņa Zariņa pavasara pulss. Lienes Jakovļevas intervija ar pianistu Reini Zariņu, kura uzmanības lokā šobrīd ir Olivjē Mesiāna "Kvartets laika galam", kas 18. aprīlī pulksten 17 Dzintaru koncertzālē tiks atskaņots Trio Palladio sastāvā kopā ar klarnetistu Antonu Dresleru, kā arī koncerts "Reinis Zariņš un "Kijivas solisti". Pavasara pulss", kas 22. aprīlī pulksten 19 skanēs koncertzālē "Cēsis".

14.05 – raidījums "Šņorbēniņi". "Dieviņš pillā" un "Latviešu mīlestība", "Dublinieši Miera ielā" un "Ekspedīcija "Jāzeps"", "Oņegins. Komentāri", "Oblomovs" un "Divpadsmit krēsli" - šīs Jaunais Rīgas Teātris izrādes sanāk pieminēt vai izcelt teātra zinātnieces Ievas Strukas sarunā ar grima mākslinieci Sarmīti Balodi. Patiesībā izrāžu, kuru tapšanā Sarmīte piedalījusies un kurām aktierus grimē gandrīz ik vakaru, ir ļoti daudz! Pavisam tiešā nozīmē var sacīt – viņa rada (zīmē un līmē, iekrāso, aizkrāso, tonē un pūderē, redz un spodrina, maina un no jauna izceļ) Jaunā Rīgas teātra seju.

17.00 – raidījumā "Mana mūzika" šoreiz viesojas vijolnieks Sandis Šteinbergs. Ievas Zeidmanes veidotā saruna risinās apaļās jubilejas noskaņās.

20.08 – Igaunijas Nacionālā operas orķestra un kora koncerts Ukrainas atbalstam. 5. martā, tikai desmit dienas pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, Rahvusooper Estonia nolēma sarīkot labdarības koncertu, lai sniegtu finansiālu un morālu atbalstu Ukrainai un ukraiņu tautai. Klusās Sestdienas vakarā "Klasika" piedāvā šī saviļņojošā koncerta ierakstu.

21.10 – Kuldara Sinka un Marjes Sinkas dziesmas albumā "Klusums". Vēl brīdi uzkavējamies igauņu mūzikas pasaulē. Igaunijas Radio un Igaunijas mūzikas informācijas centra paspārnē 2001. gadā iznākušais albums "Klusums" ar Kuldara un Marjes Sinkas dziesmām ir īsti piemērota Klusās Sestdienas noskaņai. Dzied Kaja Urba (soprāns) un spēlē ģitārists Heiki Metliks.

21.35 – ciklā "Latvijas koncertzālēs" laiks koncertam, kuru šīs programmas idejas autore, vijolniece un atskaņojuma vadītāja Vineta Sareika kopā ar Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra stīgu sastāvu nospēlēja Ventspils koncertzālē "Latvija" pavisam nesen - 18. martā.

22.50 – Sveicam Pēteri Vasku dzimšanas dienā! 16. aprīlis ir komponista Pētera Vaska dzimšanas dienas datums, tālab "Klasikā" skan mierpilni un silti sveicieni komponistam ar viņa paša sacerētās mūzikas starpniecību.

PIRMAJĀS LIELDIENĀS

9.30 Klasikas" viesis Pirmajās Lieldienās – komponists Rihards Dubra. Nākamsvētdien, 24. aprīlī, pulksten 19.30 Svētās Marijas Magdalēnas baznīcā Rīgas Saksofonu kvarteta, jauniešu kora "Kamēr..." un ērģelnieces Dignas Markules sniegumā pasaules pirmatskaņojumu piedzīvos Riharda Dubras opuss Creatio Mundi ("Pasaules radīšana"). "Klasika" šo notikumu piedāvās tiešraidē, un Pirmās Lieldienas šķita ideāls laiks, lai ar komponistu satiktos garākā sarunā. 

10.30"Piccolo" Lieldienas kopā ar Drunku / Rodertu ģimeni. Zirgi, zaķi, ziloņi, zīmēšana uz ūdens, dejošana "Dzintariņā" un karāšanās pie boksa maisa – Lieldienas vadīsim kopā ar Drunku - Rodertu ģimeni. Par mūziku gādās Rūta un Līna, bet sarunu kuplinās mamma Agnese Drunka un tētis Gints Roderts. Svētdien 10:30 vai 19:30 arī daži ērģelnieces Ivetas Apkalnas profesionālie knifi.

14.05 "Orfeja ausī" – Ukrainas mūzika. Šoreiz "Orfeja auss" būs raidījums-koncerts. Sāksim ar ukraiņu tradicionālo sakrālo mūziku – pareizticīgo Lieldienas gaidot, izcilais ansamblis "Drevo" dziedās par Dievmātes sāpēm. Turpināsim ar renesanses komponistu un mūzikas teorētiķi Nikolaju Dilecki, kuram sekos 18. gadsimta otrās puses skaņradis, kora koncerta meistars Artemijs Vedelis. Būs arī jauns tvarts: pirmoreiz mūsu uzmanības lokā nonācis ASV dzīvojošās ukraiņu vijolnieces Solomejas Ivahivas un ASV dzīvojošās gruzīnu pianistes Angelinas Gadelijas dubulttvarts ar Ukrainas komponistu mūziku vijolei un klavierēm, kas radusies apmēram gadsimta garumā. Klausīsimies Viktora Kosenko, Miroslava Skorika, Jevhena Stankoviča opusus, un Skorika "Guculu triptiha" kamerversijas daļu turklāt vēl arī salīdzināsim ar pilnu orķestra skanējumu LNSO un ukraiņu diriģenta Stepana Turčaka 1975. gada ierakstā. 

OTRAJĀS LIELDIENĀS

11.05 CD jaunums. Nacionālā skaņu ierakstu kompānija SKANI nesen klajā laidusi albumu, kurā ietverta Pētera Barisona mūzika: Otrā simfonija ("Romantiskā") un Trīs prelūdijas Liepājas Simfoniskā orķestra un diriģenta Gintara Rinkeviča ieskaņojumā. Šajā brīdī klausāmies Otro simfoniju, bet pulksten 17.40 – Trīs prelūdijas.

17.06"Autogrāfs pēc ieskaņojuma". Latvijas Radio 1. studijā jau atkal tapuši jauni fondu ieraksti. Flautiste Guna Paula-Rudāne un pianiste Agnese Egliņa ieskaņojušas Artura Maskata opusu "Magnolija pie operas pavasarī" un Alvila Altmaņa "Divertismentu". Klausāmies jaunieskaņojumus un Annas Veismanes sarunu gan ar mūziķēm, gan Arturu Maskatu.

19.00 tiešraidē no Latvijas Nacionālās operas un baleta ar koncertu "Jubilate! Gidons Krēmers + Kremerata Baltica = 100" svinēsim vijolnieka Gidona Krēmera un kamerorķestra Kremerata Baltica kopīgo simtgadi. Koncertā piedalās Gidons Krēmers (vijole), Giedre Dirvanauskaite (čells), Andrejs Puškarevs (vibrafons) un orķestris Kremerata Baltica. Visi programmā ietvertie skaņdarbi ir veltīti Gidonam Krēmeram vai orķestrim Kremerata Baltica. Kopīgā gadsimta koncertos ir atskaņoti vairāk nekā 100 jaundarbu, kas veltīti jubilāriem. Tiešraidi vadīs Ilga Auguste.