Simtgade. Tēma, par kuru dzirdam teju katru dienu. Bet, vai jūtam, ka tā mūs skar? Kā šo 100 gadu laikā ir mainījušās mūsu sajūtas un sabiedrība? Vai mēs patiešām gaidām šos grandiozos svētkus? Šoreiz Latvijas Kultūras akadēmijas studentu veidotajā raidījumā vēlamies pievērsties tieši šiem jautājumiem.

Šī brīža sajūtas sabiedrībā, lielo svētku priekšvakarā, noskaidrojām, uzrunājot mūsu pašu studentus. Taču mūs interesē arī tas, kā cilvēki jutās pirms 100 gadiem. Vēsturnieks un LV 99+ projekta pētnieks Kārlis Sils atklāj, vai arī pirms 100 gadiem sabiedrība gaidīja šī vēsturiskā notikuma – Latvijas proklamēšanas – notikumu, vai tomēr viņos bija jaušama kāda daļa neticības.

Kā zināms, jaunlatvieši, Jaunās Strāvas dalībnieki un citi literāti bija ļoti cieši saistīti ar politisko situāciju pirms 100 gadiem. Salīdzinājumu kāda bija literatūras vieta sabiedrības dzīvē, kā arī tās tendences un mērķi toreiz un tagad vēsta LKA profesors Raimonds Briedis.

Arī mūsu LKA sastopams ne viens vien jaunais literāts. Ance Kristāla savus darbus lasījusi ne tikai draugiem, bet arī piedalījusies dzejas slamos, kā arī publicējusi savus darbus žurnālā “Domuzīme”. Uzzinām par viņas skatījumu uz šī brīža dzeju – kur to var dzirdēt, un vai šajā eklektiskajā laikmetā iespējams mūsdienu autoru darbos novērot kādu tikai šim laikam raksturīgu tendenci.

Jau jaunlatviešu laikos autori centās pareģot to, kāds būs nākotnes latvietis. Gan jaunlatvietis Atis Kronvalds, gan arī Latvijas laikā dzīvojošais Kārlis Skalbe un daudzi citi autori ir iedomājušies latvieti, kā intelektuāli apdāvinātu, zinātkāru un spēcīgu pasaules mēroga personību. Vai arī mūsu studenti domā tāpat? Raidījuma noslēgumā - LKA studentu prātojumi par to, kāds varētu būt nākotnes latvieša tēls.

LKA decembra raidījumu “Jāzeps” veidojuši Elvīra Avota, Viesturs Butāns, Daiga Ušacka, Edvards Vārdaunis un Aija Lūse.