Šovakar, 3. decembrī, plkst. 19.00 Rīgas Sv. Pētera baznīcā notiks koncerts par godu Rīgas un Brēmenes 30 gadu sadraudzībai, kurā muzicēs senās mūzikas ansamblis Mare Balticum (Brēmene/Rīga) un viens no spilgtākajiem senās mūzikas interpretiem Eiropā Manfrēds Kordess (Manfred Cordes).
Koncertprogrammā iekļauta Ziemassvētku laika mūzika, kas bijusi populāra un skanējusi senās Hanzas savienības laikā. Dziedājumi izskanēs kopā ar senajiem mūzikas instrumentiem, atskaņojot mūziku iespējami tuvu tam, kā tā skanējusi senajos Hanzas dievnamos vairākus gadsimtus atpakaļ, izpildot tādu komponistu skaņdarbus kā H. Pretoriuss, D. Bukstehūde, uzburot gaišu un svinīgu Ziemassvētku noskaņu. Zīmīga ir koncerta norises vieta – Rīgas Sv. Pētera baznīca, kurai līdzās ir Brēmenes muzikantu skulptūra, tādējādi vēl vairāk akcentējot Rīgas un Brēmenes pilsētu sadraudzību.
Manfrēds Kordess ir vācu renesanses un baroka mūzikas interprets, kurš īpaši specializējies 16. un 17. gadsimta mūzikas atskaņošanā. Viņš ir Brēmenes Mākslu augstskolas profesors, kā arī senās mūzikas ansambļa Weser-Renaissance Bremen mākslinieciskais vadītājs. Ar Weser-Renaissance Bremen darbojies daudzos starptautiskos projektos, gūstot lielu atzinību. Savukārt ar ansambli Mare Balticum un latviešu diriģentu Māri Kupču mūziķim šis būs jau otrais koncerts, kura sastāvā būs mākslinieki no Vācijas un Latvijas, turpinot pirms gada aizsākto sadarbību starp abām valstīm.
Vaicāts, kas tieši viņu saista senajā mūzikā, meistars atklāj: "Tā ir mūsdienu ausīm neierastā skaņa, instrumentu specifika, repertuārs - sevišķi jau maz izpētītais un maz zināmais."
Runājot par Brēmenei raksturīgo senās mūzikas pētniecības tradīciju, diriģents teic, ka katram studentam augstskolā ir obligāta pētniecība, kas ir visu teorētisko zināšanu pamatā. "Uzmanības lokā iekļaujam 16.-18. gadsimta mūziku. (..) Ar studentiem no Brēmenes mūziaks augstskolas Rīgā viesojāmies jau bijām pērn, un ceram, ka nākamgad latvieši viesosies pie mums!" Viņš arī tuvāk atklāj, kāda būs šim vakaram izraudzītā kopncertprogramma.
Svarīgs notikums šovakar gaidāms arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā - tur koncertā pie JVLMA simfoniskā orķestra diriģenta pults stāsies trīs topošie simfoniskā orķestra diriģenti - Jānis Stafeckis (2. kurss), Artūrs Gailis (3. kurss) un Mārcis Miķelsons (2. kurss).
Viņi atklāj gan to, kāda būs koncerta programma, gan tuvāk raksturo plašo solistu klāstu. Vaicāti, cik bieži ikdienā nākas tikt pie sava darba instrumenta - simfoniskā orķestra, katrs no puišiem atklāj savu ikdienas pieredzi, bet šajā jautājumā lielisku rezumējumu pauž Jānis Stafeckis, kurš ikdienā ir kontrabsists Valsts kamerorķestrī Sinfonietta Rīga un vienlaikus vada arī Rēzeknes kamerorķestri: "Tikties ar mūsu akadēmijas orķestri - tas ir liels darbs, liels satraukums un lieli svētki.
To var salīdzināt ar pianistu, kurš pusgadu mācījies spēlēt klavieres tikai teorētiski, uz uzzīmēta dēlīša, un tad uz divām nedēļām tiek pie īstām klavierēm...
Visu gadu esam studējuši partitūras un mēģinājuši iztēloties, kā tās izklausītos orķestrī, diriģējot divas klavieres..."
Konkurss!
Šoreiz balvā divi ielūgumi uz Latviešu vokālās kamermūzikas koncertu 15. decembrī JVLMA ērģeļu zālē plkst. 17:00. Kamerdziedāšanas studentus tajā pavadīs Aldis Liepiņš. Bet konkursa jautājums: viens no koncertā atskaņotajiem komponistiem sarakstījis populāro melodiju "Dzīvīte, dzīvīte" ar Friča Bārdas dzeju. Kurš ir šis komponists? (Dziesmas fragmentu raidījumā dzied Mariss Vētra.)
Atbildes sūtiet uz e-pastu jazeps@latvijasradio.lv līdz pirmdienai
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X