Tikko nosvinēta Latvijas proklamēšanas gadadiena, bet jau 21. novembrī 70. jubileju svinēs šahists, sportists, eifonists, pedagogs, diriģents un trombonists Boļeslavs Voļaks!

Viņš veidojis latviešu trombonu skolu, veicis pētījumu "Elpošanas māksla” un aranžējis un veidojis pārlikumus trombonam. Jubilārs pats ir viens no spilgtākajiem latviešu mūziķiem - virtuozs atskaņotājmākslinieks un lielisks pedagogs. No 1974. gada - arī LNSO trombonists. Savu pedagoģisko darbību šobrīd izvērš JVLMA un Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā, vada paša veidoto Rīgas Jauniešu brāsbendu (1999), kurā muzicē talantīgākie E. Dārziņa mūzikas vidusskolas audzēkņi. Arī brāsbendam šogad jau 15 gadu jubileja, kuru tas svinēs kopā ar savu skolotāju.

Būdami puikas gados, zēni parasti sapņo kļūt par ugunsdzēsējiem, policistiem un kosmonautiem. Taču par Boļeslava Voļaka liktenīgo aicinājumu kļuvusi mūzika.

"Bet vispār sākumā biju palaidnis. No vienas puses - apdāvināts, jo pirmajā un otrajā klasē mācījos teicami, tāpēc pieradu slinkot," smejas mūziķis. Tad 12 gadu vecumā padzirdējis spēlējam pūtēju orķestri. Skatījies tajā kā brīnumā. Kad diriģents pienācis un vaicājis, vai patīk, atbildējis, ka patīkot gan! Nu, tad lai nākot pie viņa mācībā. Jau nākamajā dienā Boļeslavs bijis klāt un izvēlējies spēlēt trombona tuvāko radinieku eifonu.

"Četrpadsmit gadu vecumā kļuvu profesionālā armijas orķestra eifonists, "Kamenes lidojumu" vienā minūtē varēju nospēlēt! Raibi jau gāja... Reiz saķēros ar diriģentu, un par sodu nācās mazgāt tualetes," atminas Boļeslavs Voļaks.

Viņa intereses ir neparasti plašas: Boļeslavs Voļaks ir starptautiskais meistars šahā, vēl viņu interesē galda teniss un citi sporta veidi, zinātne un kas tik vēl ne... Mūziķis intervijā atzīstas, ka uz trombonu pārgājis 16 gadu vecumā, un ne jau nu aiz mīlestības - drīzāk, kā pats saka, škrobes. "Jo eifons tomēr ir visskaistākais instruments," sapņaini teic jubilārs.

To, kurai no traki aizņemtās ikdienas nodarbēm piešķirama prioritāte, mūziķis nešķiro: ja runa par koncertiem, tad pirmajā vietā - muzicēšana. Ja jāskolo jaunā paaudze, tad svarīgākais ir pedagoģiskais darbs skolas klasē. Par zinātnes lietām un elpošanas fizioloģiskajiem trikiem meistars gatavs runāt stundām: sarunā ar "Jāzepu" tiekam līdz pat cilvēka elpošanas aparāta paralēlēm ar reaktīvās lidmašīnas uzbūvi!

Vaicāts par pievēršanos diriģēšanai, jubilārs smejas, ka sākumā skolotāji viņu šajā lietā apcēluši: "Orķestrācijā dabūju pieci ar plusu, bet par diriģēšanu pasniedzēju spriedums bija tāds: tas puisis taču diriģē kā vārna!"

Savulaik trombonists gribējis teikt "jāvārdu" džezam - braucis to studēt pat uz Maskavu, taču tad saņēmis uzaicinājumu kļūt par Latvijas Nacionālās operas pirmo trombonistu un kopš tā laika kļuvis akadēmiskās mūzikas patriots.

"Esmu gan novērojis, ka lielākā daļa personību, kuras laužas cauri mākslas džungļiem, ir apstākļu vergi. Arī manā klasē mācās daudz talantīgu puišu, taču... nevarētu teikt, ka viņi būtu īsti trombona patrioti. Lai kļūtu par labu mūziķi, jābūt dullam fanātiķim..."

Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolas talantīgais audzēknis Vilhelms Kristiāns Logins trombona spēli pie Boļeslava Voļaka apgūst jau sešus gadus. "Skolotājam esmu ļoti pateicīgs par visu, ko viņš man sniedzis un cik daudz atbalstījis. Viņa skola ir ļoti interesanta, un stundas notiek kā meistarklases: visi sanākam lielā telpā un strādājām kopā, cits no cita mācoties."

Vēlot jubilāram izturību, spēku un vēl daudz jo daudz darba gadu, "Jāzeps" aicina apmeklēt arī Boļeslava Voļaka un viņa brāsbenda jubilejas koncertu, kas JVLMA Lielajā zālē notiks 21. novembrī plkst. 18.00.

Konkurss!

Jautājums: kāds nosaukums dots jauniešu pūtēju orķestrim, ko dibinājis un vada Boļeslavs Voļaks?
Balvā: ielūgums divām personām uz pūtēju orķestra koncertu Latvijas Mūzikas akadēmijā 29. novembrī.
Atbildes jāsūta uz e-pastu jazeps@latvijasradio.lv līdz pirmdienai, 24. novembrim.