Izrādās, ka Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā skan ne tikai mūzika - arī šajā namā rosās ļaudis, kuriem patīk sportiskas aktivitātes. Īsi sakot - turot īkšķus par mūsu sportistiem olimpiādē, arī "Jāzeps" pievēršas sportošanas tēmai...

JVLMA Muzikoloģijas nodaļas studentes Nora Vanaga un Anete Ašmane par sporta aktivitātēm izvaicā gan JVLMA studentus, gan rektoru Guntaru Prāni, gan pedagogus Tomu Ostrovski, Ainaru Šablovski un Jāni Porieti.

Cik īsti aktīvi ir JVLMA studenti? Viņus aizrauj gan skriešana un spēka treniņi, gan salsas dejošana, peldēšana un pat bokss, jo sports trenē izturību, kas lieliski palīdz mācībās.

Tikām JVLMA rektoram Guntaram Prānim atmiņas par sportošanas nodarbībām studiju laikā ir visnotaļ patīkamas: "Pasniedzēja Bečera kunga vadībā patika volejbolu spēlēt, bija arī iespēja doties uz mežu skriet - bija pat zināmi normatīvi. Sports toreiz bija obligāts - man patika volejbols, kas nebija tik traumatisks, cik basketbols, lai gan vienreiz dabūju ar bumbu pret iztaisnotu trešo pirkstu, kas kļuva par bumbuli uz veselu nedēļu. Taču Bečera kungam bija īpaša izpratne pret mūsu auditoriju - viņš prata smuki servēt, bez militārisma.

Bet par JVLMA Sporta centra vadītāju un treneri Uldi Jāni Veispalu Guntaram ir jaukas atmiņas no Barikāžu laika: "Viņš bija savācis komandu un apsekoja akadēmijas nama bēniņus, vai nav ielavījies kāds ienaidnieks - snaiperis. Atceros viņa stāju, kas viesa sajūtu, ka te dzīvo savējie!"

Īpaši rektoram pie sirds gājis badmintons: "To spēlēju līdz šai dienai. Var izkustēties, izsmieties. Tas ir mans favorīts! Tad vēl arī garās pastaigas, jo man ir suns, kuram regulāri jāizstaigājas. Mans optimālais laiks - vismaz 45 minūtes katru dienu. Tas brīnišķīgi palīdz izvēdināt galvu! Skatoties saulrietā, rodas risinājums daudzām lietām."

Sports ir tuvs arī vairākiem latviešu mūziķiem. Zināms, ka dziedātājs Jānis Apeinis hokeju spēlē jau vismaz 30 gadus, un viņa interešu lokā ir arī vindsērfings un citas sporta aktivitātes.

Savukārt pianists Toms Ostrovskis cenšas regulāri peldēt, skriet un spēlēt badmintonu. Aizraujas arī ar dažādām mehāniskām darbībām un ierīcēm. Guvis dažādas traumas, toskait vizuālas - reiz traumējis degunu, kas viņu kavējis kāpt uz skatuves. Bijušas pārmocītas rokas un kājas, bet ar to pārāk nav sirdzis. Taču mūziķis ir pārliecināts:

"Izpildītājmāksliniekam, kurš vēlas sevi realizēt maksimālā kvalitātē, jāstrādā tikai ar sava ķermeņa svaru un iespējām. Nedrīkst cilāt lielus svarus un darīt lietas, kas pārsniedz ķermeņa iespējas. Jā, ķermeņa iespējas uzlabosies, bet, kamēr tas notiks, sāpošie muskuļi un dzīstošie audi kavēs trenēties. Bet, ja iegadās garāks atvaļinājums, tad pašā laikā pacilāt kādu hanteli."

Sportiskās aktivitātes mīl arī trompetists Jānis Porietis - viņš brauc ar kalnu divriteni. "Jau ilgi! Velobraukšana man vienmēr patikusi. Ar velosipēdu pārvietojos no mājām līdz skolai vai darbam un atpakaļ. Vasarā cenošas pavizināties solīdi - ja divās stundās varu nobraukt 50 kilometru, jūtos apmierināts."

Toties saksofonistam Ainaram Šablovskim jau no bērnības tuva skriešana: "Sākumā - kopā ar tēvu, bet vēlāk jau ļoti patika skriet kā amatierim. Šobrīd uz pavasara pusi ir doma piedalīties kādās sacensībās.

Nu jau vairākus mēnešus kopā ar visu ģimeni katru nedēļu ejam uz vingrošanu - t.s. Slow & Strong, kas attīsta iekšējos muskuļus.

Drusku esmu peldējis pie mūsu akadēmijas trenera un sporta centra vadītāja Ulda Jāņa Viespala. Bet pēc baseina jāuzmanās, īpaši ziemā. Arī ar skriešanu ātri var nodarīt sev pāri pie nepareizām kustībām vai neatbilstoša apģērba. Ir pareizi jāiesildās, jāiestiepjas. Tāpēc pirms JVLMA sacensībām parasti organizējam treniņus, kam piesaistām pazīstamus sportistus."

Tieši Ainars kļuvis par iniciatoru daudzām sportiskajām aktivitātēm JVLMA ietvaros. "Komandas gars man vienmēr bijis saistošs, un kopīgi pasākumi palīdz arī socializēties."

Izrādās, ka daudzi pasaulē pazīstami mūziķi aizrāvušies ar sportu. Britens, piemēram, spēlējis kriketu, tenisu, futbolu un peldējis. Teniss tuvs bijis arī Bernsteinam, kurš savā brīvajā laikā nodarbojies arī ar skvošu, slēpošanu, futbolu, burāšanu. Un reizi nedēļā uz kopīgu tenisa spēli devušies Šēnbergs un Gēršvins.

Jānis Porietis pārliecinājies, ka pēc sportošanas ir vieglāk spēlēt, jo esi pamatīgi izelpojies. Ainars atklājis, ka tieši peldēšana fantastiski attīsta elpošanu. Bet Toms atzīmē: "Arī saviem studentiem stāstu, kā mūsu ķermenis darbojas - un cik svarīgi mūziķim būt brīvam, spēcīgam un veiklam arī fiziski, lai mākslinieciskajās izpausmēs sasniegtu maksimālo."