Luksemburga – lielhercogiste Eiropas viducī ar pusmiljonu iedzīvotāju, trim valsts valodām un lielu pašapziņu.

Luksemburga ir sestā mazākā valsts un vienīgā lielhercogiste pasaulē! Tās maksimālais garums ziemeļu-dienvidu virzienā ir tikai 84 km, bet austrumu-rietumu virzienā – 57 km. Tomēr, lai gan Luksemburga ir tik maza, ka, šķiet, to gluži kā eksotisku ziedu vai augli varētu paņemt plaukstā, tās saimnieciskā darbība un politiski stratēģiskā ietekme gan Eiropas Kopienas pirmsākumos, gan šobrīd ir tik nozīmīga, ka tā pārspēj vienu otru Eiropas lielvalsti. Luksemburga ir arī astotais lielākais banku un finanšu centrs pasaulē. Ne jau velti Luksemburgā atrodas liela daļa ES nozīmīgāko institūciju.

Arī kultūras mantojuma ziņā tā nebūt neatpaliek no Eiropas lielvalstīm. No savām kaimiņienēm Luksemburga aizguvusi tikai to labāko, pārveidojot to pa savam prātam. Piemēram, par tās virtuvi mēdz jokot, sakot, ka tai piemīt franču pavārmākslas kvalitāte un vācu kvantitāte. Ceļojums Luksemburgā ir gluži kā ceļojums pasaku valstībā – teju katrs ceļa pagrieziens skatam paver kalnu virsotnē izslējušos viduslaiku pili vai senu cietoksni, romantisku mazpilsētu vai noslēpumainu meža taku...Tā ka neskatīsim dāmu pēc cepures vai valsti pēc teritorijas lieluma! Vērtēsim darbus...

Luksemburgu iepazīsim caur tur dzīvojošo latviešu stāstiem, kas katram, protams, ir savs. Luksemburgas latvieši tālajā zemē iedzīvojas, turpinot svinēt Jāņus un Mārtiņus, Luksemburgas mežos meklējot jāņuzāles un tieši svešumā atklājot latviešu tautasdziesmas skaistumu.

"Luksemburga ir tik maza, ka atgādina Kuldīgu, kur visus esi redzējis, kur cits citu pazīst. Tirgū pie letes svešiniekam var nākties gaidīt ilgi, jo visupirms tiks apkalpotas kundzes, kuras pazīst itin visi," stāsta viena no raidījuma dalībniecēm.

Kādas sarunas vēl tika izrunātas, Gitai Lancerei viesojoties pie Luksemburgas latviešu folkloras kopas "Dzērves", klausieties raidījumā!