Inta Zēgnere un "Klasika" aicina uz pirmo raidījumu ciklā "Trio: Latvija, Itālija, Luksemburga. Latvijas Prezidentūru gaidot"!

Šīs stundas laikā tiekamies ar Prezidentūras publiskās diplomātijas un kultūras programmas departamenta vadītāju Selgu Laizāni, lai uzzinātu par nākošā gada kultūras notikumu plānu.

"Kultūras programma ir Eiropas Savienības prezidentūru sena tradīcija: lai gan Prezidentūra ir augsta līmeņa politisks pasākums, visas valstis tās ietvaros izmanto iespēju pastāstīt arī par savu kultūru," uzsver Selga Laizāne.

Viņa neslēpj, ka Latvijas kultūras programmas izveide bijusi visai komplicēta: "Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas programmā iekļauti daudzi unikāli augsta līmeņa pasākumi, līdz ar to mūsu kultūras produktu radītāji visu laiku bijuši ļoti aizņemti. Tā bijusi zināma problēma, organizējot Prezidentūras programmu, kuras sagatavošanas process sākās jau pagājušajā gadā. Tomēr vairākos projektos sadarbojamies: piemēram, "Dzintara āderes" līnijas izstāde ceļos uz Kijevu un Minsku. Tāpat Artura Maskata opera "Valentīna", kurai pasaules pirmizrāde notiks 5. decembrī, nākamgad ceļos uz Berlīni."

Selga Laizāne intervijā arī stāsta, ka Prezidentūras kultūras programmas veidošanā uzmanība pievērsta spilgtākajiem notikumiem, kas saistīti ar 2015. gadu. "Pirmkārt, tās ir Otrā pasaules kara beigas, otrkārt, Raiņa un Aspazijas 150. jubileja, treškārt, Dziesmu un deju svētki." Vēl zīmīga un laimīga sakritība ir UNESCO ierosinājums nākamo gadu pasludināt par Gaismas gadu.

Kā tuvākos muzikālos notikumus, kas saistīti ar ES Prezidentūras gadu, Selga Laizāne min atklāšanas koncertu 8. janvārī, kas notiks Latvijas Nacionālajā operā, Ērika Ešenvalda jaundarba pirmatskaņojumu LNO 27. aprīlī,  kā arī Ziemeļvalstu un Baltijas valstu Dziesmu svētku noslēguma koncertu jūnija beigās. Savukārt Parīzē notiks Džuzepes Verdi Rekviēma atskaņojums, kurā piedalīsies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris, VAK "Latvija", Maija Kovaļevska un Egils Siliņš.

Tāpat Selga Laizāne ieskicē trio dimensiju, kas tiks atspoguļota kultūras programmā: mākslas muzejā "Rīgas Birža" varēs skatīt izcilu izstādi no Itālijas, bet izstāžu zālē "Arsenāls" — izstādi no Luksemburgas.

Raidījuma viesis ir arī Itālijas vēstnieks Latvijā Džovanni Polici, jo tieši Itālija bija tā, kas 1. jūlijā uzsāka trio Prezidentūru. Viņš stāsta, kā Itālija sevi šajā laikā reprezentējusi Latvijā — gan par koncertiem, gan mākslas izstādēm.

"Lai arī Itālija un Latvija atrodas atšķirīgos klimatiskajos un ģeogrāfiskajos apstākļos, mums ir daudz kopīga: esam mākslu un mieru mīlošas tautas, mums ir dziļa saikne ar dabu un mēs ļoti mīlam mūziku," uzsver Džovanni Polici.

Vēl ceļojam uz Londonu, kur ar nākošā gada kultūras projektiem mūs iepazīstina Latvijas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē Andris Teikmanis.

"Latvijas Prezidentūru atklāsim 20. janvārī ar skaistu Latvijas Radio kora koncertu, kurā skanēs Džona Keidža mūzika. Veidojot kultūras programmu, tas bija viens no mūsu mērķiem — pierādīt, ka tieši mūsu Radio koris, kas spēj izpildīt neaptveramus skaņdarbus, spēs pārsteigt Londonas izlutināto publiku," uzsver Andris Teikmanis.

Londonā apmeklējam arī Gildholas mūzikas un drāmas skolu, kur Latvijas vēstniecības sadarbībā ar nodibinājumu "Rīga 2014" un "Latvijas koncertiem" 27. oktobrī panākumus guva mūsu jaunie mūziķi koncertā Sounds of Latvia. Savus iespaidus par šeit izjusto atklāj pianiste Aurēlija Šimkus, kurai 16. novembrī gaidāma debija ar Anglijas kamerorķestri Dortmundes koncertzālē. Vēl uzklausām vijolnieci Elīnu Bukšu, kura 27. oktobra koncertā muzicēja kopā ar Kseniju Sidorovu un koncertmeistari Ēriku Apeini. Viņa guvusi lielu baudījumu no akustikas, spēlējot Debisī sonāti un pauž prieku par muzicēšanu kopā ar Ēriku un Kseniju. Mūsu uzmanībai arī saruna ar Kseniju Sidorovu par biežo koncertēšanu Londonā un Artura Maskata opusa "Pusnakts Parīzē" atskaņojumu konkrētajā koncertā.

"Londonā un citās pilsētās ir daudz latviešu: nesen muzicēju Lesterā, un puse zāles bija savējie! Anglijā publika var būt ļoti atsaucīga. Gildhola man atgādina studiju laikus, un šī zāle šobrīd Londonā ir viena no nozīmīgākajām," saka Ksenija Sidorova.

Vēl saruna ar dziedātājiem Elīnu Šimkus un Rihardu Milleru, kuri Londonas publiku īpaši sajūsminājuši, dziedot Adīnas un Dulkamaras duetu no Doniceti operas "Mīlas dzēriens" un Dona Žuana un Cerlīnas duetu no Mocarta operas "Dons Žuans". Uzklausām arī koncertmeistari Ēriku Apeini. Itin visi mūziķi ir sajūsmā par zālē valdošo silto atmosfēru un vēstniecības atsaucību.

Pārdomās dalās arī elitārās publikas pārstāvji.

Raidījumā viesojamies arī Zeltkaļu jeb Goldsmith centrā Londonā, kur nākošajā pusgadā būs skatāma Latvijas mākslinieku darināto dzintara rotu izstāde. Zeltkaļu centrā tiekamies ar šīs izstādes kuratori, Londonā dzīvojošo latviešu juvelierdizaineri Ivonnu Poplansku, kura darinājusi brošu Anglijas karalienei Elizabetei II viņas dimanta jubilejā.

Bet raidījuma noslēgumā — kāds pārsteigums no Londonas vēsturiskās un visas pasaules publikas tik iecienītās koncertu norises vietas — Vigmora  zāles.

Der ielāgot!

Latvija Eiropas Savienības Padomē prezidēs no 2015. gada 1. janvāra līdz 30. jūnijam un prezidentūras trio veidos ar Itāliju un Luksemburgu, kurām tā būs jau 12. prezidēšanas reize.