25. oktobrī koka ēku renovācijas centrā “Koka Rīga” norisinājās starptautiskais festivāls “Dzīvā mūzika”, kurā šogad izzināta tika tradicionālā vijoļspēle. Festivāla laikā notika tiešsaistes lekcijas, kurās piedalījās Ziemeļeiropas tradicionālās vijoļspēles speciālisti.

Pirmajā daļā tiešsaistē interesentiem bija iespēja uzzināt par vijoļspēli Igaunijā, Lietuvā, Zviedrijā un plašajā Krievzemē. Savukārt otrajā daļā ar dažādiem lasījumiem par vijoļspēli Latvijā “Koka Rīgā” klātienē uzstājās trīs etnomuzikoloģes – vijolnieces. Liene Brence sniedza kopskatu par vijoļspēles iezīmēm Vidzemē un Latgalē, iepazīstinot ar dažādu muzikantu spēles stiliem. Tad festivāla “Dzīvā mūzika” turpinājumā interesentus ar kolorīto un temperamentīgo muzikantu Jāni Ciguzi no Vijciema Smiltenes pusē iepazīstināja Lauma Bērza. Savukārt ar vijolnieka Andreja Rancāna dzīves gājumu un nozīmīgo darbu Baltinavas tradicionālās vijoļspēles attīstīšanā iepazīstināja viņa mazmeita Asnate Rancāne

Festivālu “Dzīvā mūzika” noslēdza vijolnieces Ilgas Reiznieces personīgs stāsts par to, kā pēc akadēmiskajām vijoļspēles studijām viņa atklājusi tradicionālo vijoļspēli jeb vijolēšanu. "Etnovēstis" lūdz Ilgu dalīties ar savām pārdomām par festivālā pieredzēto.

Visus festivāla “Dzīvā Mūzika” vēstījumus par vijoļspēli Latvijā un kaimiņzemēs vēl aizvien ir iespēja noskatīties un noklausīties biedrības “Skaņumāja” Facebook vietnē.

Paldies, rīkotājiem biedrībai “Skaņumāja” un tās tehniskajai komandai par kvalitatīvu festivāla tiešsaistes norisi! Gaidīsim šoreiz nenotikušo koncertu Smiltenē nākamvasar!