"Mēs neesam muzejs, kur neko nedrīkst aiztikt ar rokām. Šeit ne tikai drīkst, bet pat ir vēlams visu aptaustīt," sirsnīgi saka etnomuziklogs Ilmārs Pumpurs, viens no Krapes "Skaņumājas" izveidotājiem.

LR3 raidījumā "Etnovēstis" viņš stāsta gan par tautas mūzikas instrumentu ekspozīcijas izveidošanos un instrumentu spēles meistarklasēm, gan iepazīstina ar ekspozīcijā pieejamajiem instrumentiem. Iespējams, kādam viņa stāsts liks citādi paskatīties uz savās vai draugu mājās pieejamo instrumentu klāstu, ārkārtējās situācijas laikā ļaujot dažādot savu mājās pavadīšanas laiku.

"Mēs paši "Skaņumāju" saucam par tradicionālo instrumentu ekspozīciju, un tas, kā tā veidojās, bija kaut kāda fatāla apstākļu sakritība – tai vienkārši bija jārodas," prāto Ilmārs Pumpurs. "Pirmkārt, garus gadus darbojoties ar tradicionālo mūziku, mūsu rīcībā bija nonācis ļoti daudz veco mūzikas instrumentu – daļa no tiem ir spēlējami, daļa netiek spēlēta un nav spēlējama, bet atspoguļo konkrēto laikposmu, kad tikuši spēlēti.

Brīdī, kad studēju etnomuzikoloģiju un interesējos par instrumentālo muzicēšanu, radās apjausma, ka instrumentu daudzums un to daudzveidība atspoguļo mūsu instrumentālās mūzikas pēdējo simt gadu vēsturi.

No visiem galvenajiem nozīmīgākajiem instrumentu tipiem bija pa drusciņai, un radās doma, ka mēs tos varētu eksponēt. Pirmoreiz šos instrumentus izmantojām festivālā "Dzīvā mūzika" – katra festivāla centrā bijusi izvēlēta noteikta tēma – bijis cītaru festivāls, ermoņiku festivāls, stīginstrumentu spēlmaņu festivāls. Paralēli novada koncertiem veidojām mazu ceļojošu izstādi ar fotogrāfijām un dažiem mūzikas instrumentiem. Visbeidzot radās doma, ka mēs to visu varētu eksponēt kā stāstu par tradicionālajiem instrumentiem un sākām skatīties, kura instrumenta šajā kopainā mazliet pietrūkst. Sākām mērķtiecīgi un apzināti meklēt konkrētus instrumentus, lai būtu pilns komplekts.

Vēlāk pārcēlāmies uz Krapi, varētu teikt – atgriezāmies mantotajās Sandras vectēva lauku mājās. Uzreiz bija skaidrs, ka ģimenei māja ir par lielu, bet te būs laba vieta, kur izvietot un sakārtot instrumentus.

Tā arī radās ideja par multifunkcionālo telpu izveidi Krapes novadā," stāsta Ilmārs Pumpurs, kurš šeit saimnieko kopā ar dzīvesbiedri Sandru Lipsku.

Viņš uzsver, ka "Skaņumāja” nav tikai ekspozīcija – tā ir telpa, kuru var atbrīvot maziem koncertiem, mācību pasākumiem, meistarklasēm, kas šeit notiek regulāri. Ir arī meistarklašu cikls "Saspēlēsim Skaņumājā" – te pulcējas muzikanti-iesācēji, no kuriem liela daļa mācījušies Skaņumājas kursos, kas ar Nacionālā kultūras centra un Kultūrkapitāla fonda atbalstu šeit tiek rīkoti jau 11. reizi.

"Mēs visi "Skaņumājas" darbībā turamies pie priekšstata, ka tradicionālā jeb tautas mūzika ir veids, kā cilvēki var bagātināt savu ikdienas dzīvi.

Akadēmiskajām muzicēšanas formām ir savas striktas prasības un diezgan strikti ierobežots pielietojums. Tautas mūzikas instrumenti dod iespēju tos spēlēt mājās, savam priekam –

to var darīt viens pats, spēlēt ar draugiem, var aiziet uz tautas muzikantu saietu un pievienoties, jo instrumentu spēles paņēmieni ir pietiekami vienkārši, lai uztvertu materiālu un apgūtu to ļoti ātri un īsā laikā. Un tas ļauj arī cilvēkam, kam nav bijušas zināšanas par mūziku, ļoti veikli un ātri iekļauties. Tā varētu būt mūsu atbilde tām "īkšķa tehnoloģijām", kas cilvēkam atņem arvien vairāk laika..."

Vairāk un plašāk šeit!