Šajā raidījumā turpinām garamantas.lv dziesmu dziedāšanu un stāstu par Lieldienām, kā arī vēstām par pasākuma "Satiec savu meistaru!" norises izmaiņām.

Pagājušajā raidījumā aizsākām mājās dziedāšanu pēc Latviešu folkloras krātuves digitālajā arhīvā garamantas.lv pieejamajiem nošu un audio ierakstu materiāliem.

Šajā reizē atskaņojam Otaņķu Etnogrāfiskā ansambļa vadītājas Solveigas Kūlaines iedziedāto dziesmu “Ak tu, purva lakstīgala”, kuru viņa klausījusies no Nīcā dzīvojošās teicējas Katrīnas Čirkšes 1961. gada audioieraksta. Šo dziesmu Solveiga izvēlējusies tādēļ, ka viņas Otaņķu dziedātāju pūrā ir līdzīga satura dziesma, tikai minora noskaņā, tādēļ ar prieku šajā laikā Solveiga iemācījusies ko jaunu, ko, iespējams, aiznesīs arī saviem dziedātājiem, kad visi atkal satiksies pēc neparedzami ilgā savrupības perioda.

*

Informējam, ka Latvijas Nacionālā kultūras centra ikgadējais pasākums "Satiec savu meistaru!", kura laikā darbnīcu durvis ikvienam interesentam ver vairāki simti tradicionālo prasmju meistaru visā Latvijā, pārcelts uz rudeni – tā norise plānota no 4. līdz 6. septembrim. Taču, lai parādītu, ka tradicionālo prasmju kopšana nav tikai dažu dienu pasākums, bet rūpīgs darbs ikdienā, LNKC sociālo tīklu platformā Facebook uzsākta akcija #SatiecSavuMeistaruVirtuāli, aicinot meistarus īsā video demonstrēt savu darbošanos ārkārtējās situācijas laikā. Vairāk informācijas lnkc.gov.lv.

*

24. marta pārraidē vēstījām par dažādajiem Lieldienu svinēšanas laikiem – daļa sabiedrības svētkus svinēja pavasara ekvinokcijas laikā, kad diena ar nakti bija viena garuma...

Tagad, kad diena ir acīmredzami garāka par nakti, arī kristīgajā kalendārā redzam, ka nedēļas nogalē gaidāmas Lieldienas.

Tad nu Lieldienu svinēšanas stāstu paturpinām ar otro daļu no Rancānu ģimenes sarunas Baltinavā, kur par svētku svinēšanas pieredzi savā starpā sarunājas trīs paaužu sievietes – meitas Aurēlija un Asnate, mamma Aīda un vecmamma Veronika.

Uzzinām par galveno svētku atribūtiku, ēdieniem, izdarībām un drēbēm.

"Etnovēstis" vēl Priecīgas Lieldienas jūsmājās!