Šajā raidījumā atskatāmies uz otro folkloras balvas "Austras Koks" pasniegšanas sarīkojumu, kā arī uzzinām vairāk par Iecavas folkloras kopas "Tarkšķi" gaidāmo koncertu.

Pagājušo sestdien VEF Kultūras pilī norisinājās otrā folkloras biedrības rīkotā folkloras balvas “Austras koks” pasniegšanas ceremonija. Sarīkojumā piedalījās folkloras kopas no Rīgas un Latvijas novadiem, kuras darbojas no Folkloras kustības pirmsākumiem 20. gs. 80. gadiem. Sarīkojuma ietvaros tika pasniegta ikgadējā folkloras balva "Austras koks" par mūža ieguldījumu un latviešu dzīvesziņas un muzicēšanas prasmju daudzināšanu.

Cermonija iesākā ar muzikāliem priekšnesumiem, un kā pirmie uzstājās Madonas folkloras kopa “Vērtumnieki”, kas vēlāk arī tika apbalvoti par latviskās dzīves ziņas kopšanu un daudzināšanu.

“Vērtumnieki” pastāv teju jau 40 gadus, no 2002. gada kopu vada Ingrīda Grudule. "Vērtumnieku" kolektīvā misija palikusi nemainīga – caur laikiem kopt Vidzemes sēlisko izloksni un Vidzemes sēliskās tradīcijas.

Ja “Vērtumnieku” balsīs bija saklausāma Vidzemes valoda, tad Kurzemnieku valodas īpatnību – vārdus ar norautām galotnēm – demonstrēja folkloras kopa “Talsi”.

Savukārt no Latgales puses uz folkloras balvas “Austras koks” pasniegšanas ceremoniju bija atbraukusi Šķilbēnu pagasta jauniešu folkloras kopa "Upīte", kas ne tikai atraktīvi spēlēja dažādus mūzikas instrumentus, dziedāja un dejoja, bet arī raisīja klātesošo sajūsmu, jaunajiem puišiem izpildot akrobātiskus trikus – lēcienus vienam pār otru un staigāšanu uz rokām.

Pēc krāšņās muzikālās daļas sekoja folkloras balvas “Austras koks” pasniegšana. Folkloras biedrības valdes priekšsēdētājs Andris Kapusts izteica pārliecību, ka, lai arī folkloras balva “Austras koks” ir pavisam jauna, tā ar turpmākajiem gadiem iemantos arvien lielāku nozīmi Latvijas kultūrā – to apliecina arī viņa nolasītā vēstule, kas saņemta no Latvijas Republikas kultūras ministra Naura Puntuļa.

Un tā balvu “Austras koks” par aktivitātēm folkloras laukā 2019. gadā saņēma tradicionālās kultūras iniciatīvu centra “KasTe” vadītāji Inese un Andris Rozes, savukārt “Austras koku” par latviskās dzīves ziņas kopšanu un daudzināšanu saņēma jau minētie “Vērtumnieki”, kā arī biedrības “Druvienas cilts” pārstāvji Rihards un Aisma Valteri.

Visbeidzot folkloras balvu “Austras koks” par mūža ieguldījumu saņēma gan Bārtas Etnogrāfiskā ansambļa vadītāja un priekšdziedātāja Līvija Otaņķe, gan folkloras draugu kopas "Skandinieki" dibinātāja Helmī Stalte, kura uz skatuves kāpa kopā ar savām atvasēm.

Otrā folkloras balvas “Austras koks” pasniegšanas ceremonija noslēdzās ar kopīgu sadziedāšanos un sirsnīgu sveikšanu. "Etnovēstis" novēl, lai "Austras kokam" dziļas saknes, spēcīgs stumbrs un kuplas pazarītes!

***

Viena no viskuplākajām un ar bērniem bagātākajām folkloras kopām – Iecavas folkloras kopa “Tarkšķi” šo ceturtdien, 12. decembrī 19:00 aicina uz koncertu "Tā viduvējā" Iecavas Kultūras namā, tādēļ "Etnovēstu" korespondente Madara Rone uz sarunu aicinājusi folkloras kopas vadītājas Kristīnes Kareles meitu, “Tarkšķu” dalībnieci Katrīnu pavēstīt, kāds būs koncerts, un kā klājas “Tarkšķiem”.