12. martā Dailes teātrī pirmizrādi piedzīvojusi izrāde ROTKHO, kuru veidojis poļu režisors Lukašs Tvarkovskis sadarbībā ar starptautisku radošo komandu. Darba iedvesmas avots ir mākslinieks Marks Rotko, bet centrā ir jautājumi par mākslas lomu mūsdienās, mākslas un naudas attiecībām. Izrādei nav žanra – dramaturģija, režija, scenogrāfija un aktierspēle sintēzē ar tehnoloģiskajiem risinājumiem, kādus izmanto TV un kino.

Jack Smith Museum jeb Ļoti laikmetīgās mākslas Ļoti laikmetīgā muzeja direktoru, kurš organizē galveno notikumu – izstādes atklāšanu -, atveido Mārtiņš Upenieks. Viņu uz sarunu aicināja Artūrs Čukurs.

Mārtiņš Upenieks: "Jaunās izrādes mēģinājumi noritēja paralēli ar karadarbības sākumu Ukrainā, un tas ļāva kaut uz šīm stundām atslēgties no ziņām par to, kas notiek. Pirmās četras dienas bija ļoti grūti fokusēties un strādāt pie tādas ekskluzīvas lietas kā teātris. Lielākā daļa aktieru savu profesiju uztver ļoti nopietni, kā mākslas virzienu, bet pietiekami liela sabiedrības daļa to uztver arī kā vienkārši izklaidi.

ROTKHO ir sarežģītākā izrādes Latvijas teātra vēsturē līdz šim, kas prasa daudz no iesaistītājiem – absolūtu pieslēgšanos un koncentrēšanos.

Man ir sajūta, ka kopš esmu sācis strādāt teātrī vai mācīties par aktieri, esmu gatavojies šim iestudējumam, lai savu cilvēcisko un profesionālo pieredzi mēģinātu apvienot."