Noslēgumam pietuvojies gads, kurā cerības par pandēmijas mazināšanos un dzīves iegrozīšanos ierastajās sliedēs mūsu emocionālajā kartē uz brīdi noslaucīja Krievijas izraisītā kara šausmu, neziņas un baiļu sajūtas. Kad šķita, esam bīstami tuvu apokaliptiskam iznākumam, un nekam citam šajā pasaulē vairs nav nozīmes.

2022. gads mūs mācīja būt redzīgākiem, dzirdīgākiem un nepalikt malā, mākslu nereti padarot par politikas, bet politiku – par mākslas sastāvdaļu. Šis bija gads, kad vairākus mēnešus no vietas ikviens simfoniskais koncerts Latvijā, operas un baleta izrāde, solidarizējoties ar Ukrainu, sākās ar Ukrainas valsts himnu. Šis bija gads, kurā, atbrīvojoties no visiem Covid19 apgrūtinājumiem, tā pa īstam atdzīvojās arī koncertdzīve, tik dāsni kā nekad līdz šim nolejot koncertu zelta lietu pār izslāpušajiem pēc skaņu mākslas spēcinošās alternatīvas.

Šis bija gads, kurā Latvijas Nacionālais balets  svinēja savus pirmos simt, un šis bija gads, kurā pirmoreiz vēsturē Plasido Domingo iedibinātais pasaules prestižākais jauno operbalsu konkurss Operalia, par kura rīkošanu cīnās vai katrs pasaules operteātris, notika Latvijā līdz ar paša Plasido Domingo ierašanos.

Bet raidījumā "Klasikas TOP 10" uzzinām, kādas bijušas 2022. gada augstākās muzikālās virsotnes "Klasikas" veidotāju ieskatā, rindojot tās 10 kategorijās, papildinot ar ekspertu sacīto un rezumējumu noslēdzot ar "Gada Bravo"!

Pārraides veidotāji: Inta Pīrāga, Rūta Paula, Inta Zēgnere, Orests Silabriedis, Inga Saksone, Maruta Rubeze, Anete Ašmane-Vilsone, Anna Marta Burve, Gunda Vaivode un Ilga Auguste.

1. Gada notikums Latvijas Radio koncertstudijā

* Dziedātājas Viktorijas Pakalnieces, Mihaila Čuļpajeva un Agneses Egliņas koncerts 10. oktobrī ar virteni no Hegija, Kiltera, Mosolova un Ščedrina cikliem.

* Saksofonista Oskara Petrauska un pianistes Elīnas Bērtiņas  koncerts  7. martā ar Viljama Olbraita un Fransisa Pulenka sonātēm.

* Sadarbībā ar festivālu "Latvijas Jaunās mūzikas dienas" tapusī programma "Atradumi" 25. septembrī. Ieva Parša, Aldis Liepiņš, Herta Hansena un Ēriks Kiršfelds latviešu komponistu skaņdarbos.

 

2. Gada jaunais mākslinieks

* Dziedātāja Katrīna Paula Felsberga (Jēkaba Jančevska dziesmu ieskaņojumos kopā ar Agnesi Egliņu, Artura Maskata un H. Poikāna vokālās kamermūzikas pirmatskaņojumi, Cerlīnas loma LNO iestudējumā "Dons Žuans")

* Koklētāja Līga Griķe (Edgara Cīruļa, Kārļa Rēriha un Elfrīdas Švalbes jaundarbu pirmatskaņojumi  VEF Kultūras pilī ar trio Tresensus, dalība Eiroradio Palmu svētdienas koncertā Rīgas Domā, piedalīšanās koncertā "Saeimai 100", spēlējot solo kopā ar orķestri Sinfonietta Rīga Aigara Raumaņa jaundarbā "Satikt tevi")

* Rīgas Doma kora skolas mūziklu dziedātāju programmas dalībnieki Kārļa Lāča mūziklā "Pūt, vējiņi!"

 

3. Gada instrumentālists

* Sitaminstrumentālists Guntars Freibergs (piedalīšanās festivāla "Latvijas Jaunās mūzikas dienas" koncertā "I-Pulss", Uģa Prauliņa ieskaņojumos Mākslas centrā "Totaldobže" un Jaņņa Ksenaka simtgades koncertā Ventspils koncertzālē "Latvija")

* Vijolniece Vineta Sareika (dinamiskā koncertdarbība  ārzemēs, Baha, Šostakoviča, Šēnberga un Skorika mūzikas atskaņojums kopā ar LNSO stīgu sastāvu Ventspils koncertzālē "Latvija", Johannesa Brāmsa Vijolkoncerta interpretācija Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" ar LNSO un orķestra Sinfonietta Rīga sezonas atklāšanas koncertā Lielajā ģildē)

* Pianists Andrejs Osokins ("Brīvības festivāls Ukrainai", tvarts "I bērzs, i smilgas" kopā ar Ievu Paršu, Bendžamina Britena Klavierkoncerta atskaņojums sadarbībā ar diriģentu Vasiliju Sinaiski, Johannesa Brāmsa Klavierkoncerts Liepājā)

 

4. Gada dziedātājs

* Rihards Millers (uzstāšanās ciklā "Visas Alfrēda Kalniņa solo dziesmas" koncertā Rīgas Latviešu biedrībā, operu lomas, Franča Šūberta cikla "Ziemas ceļojums" atskaņojums Mūzikas un drāmas telpā "OratoriO" kopā ar pianisti Ēriku Milleri, solo Ralfa Vona-Viljamsa "Jūras simfonijas" atskaņojumā Rīgas Domā ar Tarmo Peltokoski pie diriģenta pults)

* Inga Šļubovska (Ofēlijas loma Jāņa Kalniņa operā "Hamlets", Elvīra Mocarta operā "Dons Žuans", dalība Karla Orfa oratorijas Carmina Burana uzvedumā kopā ar Edvarda Kluga laikmetīgo horeogrāfiju, debija Violetas lomā operā "Traviata", Hannas loma operetē "Jautrā atraitne"

* Jūlija Vasiļjeva (Lelde Imanta Kalniņa operā "Spēlēju dancoju", Dona Anna operā "Dons Žuans", solo operas "Luīze Millere koncertatskaņojumā", 3. vieta Starptautiskajā vokālistu konkursā Cappuccilli-Patané-Respighi

 

5. Gada jaundarbs

* Andra Dzenīša Otrā simfonija "Silts vējš" (Latvijas Nacionālais  simfoniskais orķestris un Andris Poga, koncertzāle "Lielais dzintars", Liepājas Zvaigžņu festivāla 30. jubilejas koncerts 5. martā) 

* Krista Auznieka Pieckāršais koncerts Four Angles jeb "Četri leņķi" Ventspils koncertzālē "Latvija" 1. jūnijā. Kamerorķestris Sinfonietta Rīga, vijolniece Kristīne Balanas, Ņujorkas pianiste Vikija Čova, no ASV arī Kristina Vīlere ar elektroniku, baltkrievu ērģelniece Anna Homeņa no Parīzes un trompetiste Kristina Franssone no Norvēģijas, diriģents Artūrs Gailis.

* Zigmara Liepiņa "Mesa" komponista 70. jubilejas koncertā Latvijas Nacionālajā operā 17. oktobrī: Valsts akadēmiskais koris "Latvija", soprāni Inga Šļubovska un Ilze Grēvele-Skaraine, ērģelniece Iveta Apkalna, Shola Cantorum Riga, LNSO un diriģents Jānis Liepiņš.

 

6. Gada interpretācija

* Diriģente Krista Audere koncertprogrammā ar VAK "Latvija" un Liepājas Simfonisko orķestri, kur mijās Brāmsa un Mendelszona garīgās dziesmas, divas instrumentālas miniatūras — Mesiāns un Engelmanis — un Johana Sebastiāna Baha trīs populārākās motetes

* Trio Fabel (klarnetiste Anna Gāgane, čellists Kristaps Bergs, pianiste Linda Leine) un vijolnieces Paulas Šūmanes atskaņotais Olivjē Mesiāna Kvartets Laika galam Ķīpsalas Ola Foundation 16. oktobrī.

* Diriģents Žans Klods Kazadesī un LNSO Morisa Ravela svītas "Dafnīds un Hloja" atskaņojumā Lielajā ģildē 25. novembrī.

 

7. Gada uzvedums

* Jāņa Kalniņa muzikālā traģēdija "Hamlets" Latvijas Nacionālajā operā. Pirmizrāde 13. janvārī. Iestudējuma muzikālais vadītājs – Mārtiņš Ozoliņš, režisore Katrīna Vuss, scenogrāfs Andris Eglītis, tērpu māksliniece Kristīne Pasternaka. Klaudijs: Jānis Apeinis vai Rihards Mačanovskis, Ģertrūde: Ilona Bagele vai Dana Bramane, Hamlets: Raimonds Bramanis vai Andris Ludvigs, Horācijs: Kalvis Kalniņš vai Rinalds Kandalincevs, Polonijs: Krišjānis Norvelis vai Armands Siliņš, Laerts: Mihails Čuļpajevs vai Guntars Ruņģis, Ofēlija: Inga Šļubovska vai Evija Martinsone

* Baleta izrāde "Ņižinskis" Latvijas Nacionālajā operā un baletā. Pirmizrāde 14. aprīlī, horeogrāfs Marko Geke. Lomās: Ņižinskis: Eidens Viljams Konefrijs, Kristaps Jaunžeikars vai Mauruss Gotjē, Djagiļevs: Antons Freimans vai Filips Fedulovs, Māte: Elza Leimane vai Baiba Kokina, Terpsihora: Jūlija Brauere vai Elīna Ibragimova, Draugs Isajevs: Fabio Sonconji, Germans Ševčenko vai Roberts Naje, Romola: Alise Prudāne-Spridzāne, Elza Leimane. Klavieru solo: Veronika Zubairova, Ilze Ozoliņa, Mārtiņš Zilberts, Ērika Millere

* Annas Fišeres (Ķirses) opera "Vēsā" Valmieras vasaras teātra festivālā augustā. Radošā komanda: komponiste – Anna Fišere, ideja un telpa – Katrīna Neiburga, kustību režija – Kristīne Brīniņa, režija – Klāvs Mellis, kostīmu mākslinieces – Katrīna Neiburga, Berta Vilipsone, producente – Una Rozenbauma, skaņu režisors – Tālis Timrots, izpildītāji – Latvijas Radio kora mākslinieki

 

8. Gada pārsteigums

* Helēnas Sorokinas koncerts jaunās mūzikas festivālā "Arēna" Rīgas Reformātu baznīcā 26.oktobrī

* Jaņņa Ksenaka simtgades svinības Ventspils koncertzālē "Latvija" 29. maijā

* "Karnevāls ar Putniem". Veltījums Jurim Ābolam Rīgas Reformātu baznīcā 21. aprīlī

 

9. Gada koncerts

* Riharda Vāgnera operas "Tristans un Izolde" koncertatskaņojums Cēsu mākslas festivālā,  9. jūlijā pulcējot izcilu starptautisku solistu sastāvu sadarbībā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri Andra Pogas vadībā 

* Liepājas Simfoniskā orķestra sezonas atklāšanas koncerts Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" 17. septembrī, kurā LSO mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta statusā debitēja Guntis Kuzma.. Programmā līdzās Jura Karlsona opusam "El Sids. Dzīves un nāves dejas" un svītai no Sergeja Prokofjeva baleta "Romeo un Džuljeta" pirmatskaņojumu piedzīvoja  Artura Maskata Trīskāršais koncerts "Bērnības taureņu dejas" ar ērģelnieci Ivetu Apkalnu, flautisti Ditu Krenbergu un pianistu Reini Zariņu

* Pianista Reiņa Zariņa solokoncerts "Jaungada mūzika" Latgales vēstniecībā "Gors" 29. janvārī. Programmā līdzās Georga Pelēča opusiem arī vairāki jaundarbi – Lindas Leimanes Undulations, Matīsa Čudara Drive un Krista Auznieka Carmine.

 

10. Gada Bravo!

* Berlīnes filharmoniķiem, diriģentam Kirilam Petrenko un dziedātājai  Elīnai Garančai uzstājoties "Eiropas koncertā" Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" 1. maijā

* Orķestrim Sinfonietta Rīga, Alekseja Ogrinčuka vadībā sniedzot koncertu vienā no pasaules slavenākajām koncertzālēm - Amsterdamas Concertgebouw novembrī

* 22 gadus jaunajam somu diriģentam Tarmo Peltokoski, kas šogad kļuvis par Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra māksliniecisko vadītāju.

Vairāk un plašāk - sabiedrisko mediju portālā lsm.lv!