Eiroradio nedēļas ietvaros - Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un diriģenta Andra Pogas koncerts, kurā solists bija pianists Reinis Zariņš. (attēlā).

Andra Pogas un Reiņa Zariņa lieliskajai sadarbībai pamati likti 2013. gada vasarā, atskaņojot Lutoslavska Klavierkoncertu Mākslas festivālā “Cēsis”.

Interviju ar Reini Zariņu par šo koncertu klausieties ŠEIT!

Koncerta programmā: Ērika Ešenvalda "Mākoņi" kā dzejolis par to netveramo substanci, kas slīd virs mūsu galvām, Aleksandra Skrjabina Klavierkoncerts kā jauna komponista saruna ar līgavu neilgi pirms kāzām un ilgi pirms nonākšanas Prometeja varā un Pētera Čaikovska Ceturtā simfonija kā dialogs ar likteni, vakara melanholija un priecāšanās ar svešu prieku.

“Mākoņi” ir Ērika Ešenvalda debija, komponējot lielam simfoniskajam orķestrim. Komponists saka: “Mākoņi – kāds skaistums un brīvība! Kad saules stari tajos iezaigo neizsakāmi daudzveidīgo toņu paleti, mākoņu krāsu spilgtums un telpiskums iegūst tik daudzslāņainu faktūru, kas šis acumirklīgais neizteicamais mani spēcīgi iedvesmo. Mākoņi nemitīgi ir kustībā – tie pārvēršas, mainās, kļūst citādi, tie iegūst jaunas formas vai vienkārši izkūst debesjumā. To dziļuma intensitāte virmot virmo! Mākoņi pārslīd man pāri un aizpeld... Tāda sajūta, ka tajos ir daļa Mūžības jeb tā skaistā, kas man asociējas ar romantismu un impresijām.” Skaņdarbs veltīts komponista brāļa Oskara piemiņai.

Aleksandra Skrjabina Klavierkoncerts ir jaunības gadu darbs – tas sacerēts 24 gadu vecumā, ir pirmais Skrjabina opuss lielam orķestrim un, formāli ņemot, vienīgais koncertžanra paraugs viņa darbu sarakstā. Mesiānisku ideju un ezotērisma pārņemtais Skrjabins šajā opusā vēl tikai aizmetnī, un virsroku ņem Lista un Šopēna sveicieni savam talantīgajam pēctecim. Tomēr šo klavierkoncertu klausīties ir aizraujoši, jo jūtu piedāvājums te bangojoši mainīgs, un temperamentīgiem interpretiem, stūrējot savu laivu Skrjabina holērisko izpausmju jūrā, ir ko darīt.

Daiļrades periods, kurā Pēteris Čaikovskis komponē Ceturto simfoniju, sakrīt ar operas “Jevgeņijs Oņegins” tapšanu un neveiksmīgajām laulībām, kas drīz vien izjuka. Šajā pašā laikā Čaikovska dzīvē uzradās Nadeža fon Meka, bagāta rūpnieka atraitne, mākslas mecenāte. Abu sarakste ilga 13 gadu, un dzīvē viņi tā arī nekad nesatikās. Ceturtā simfonija veltīta Nadeždai fon Mekai. Respektējot viņas nevēlēšanos redzēt savu vārdu rokraksta titullapā, Čaikovskis rakstīja “Veltījums labākajam draugam”. Runājot dzejiskās līdzībās, Ceturto simfoniju var uztvert kā Čaikovska vēstuli Nadeždai fon Mekai. Autors bija tīri apmierināts ar veikumu un ziņoja tā: “Varbūt kļūdos, taču man liekas, ka šī simfonija ir izcils darbs, labākais no visa, ko esmu radījis. Cik labi, ka tā ir mūsu simfonija un ka, klausoties to, Jūs zināsiet, ka ik taktī ir domas par Jums. Ja Jūsu nebūtu, kas zina, vai simfoniju maz būtu pabeidzis?”

Rīdzinieks Reinis Zariņš klavierspēles studijas sāka septiņu gadu vecumā, bet jau desmit gadu vecumā debitēja kā solists ar orķestri. Pianists ar izcilību absolvējis Jāzepa Mediņa, Emīla Dārziņa, Jēlas Universitātes mūzikas skolas (ASV), kā arī Londonas Karalisko Mūzikas akadēmiju. Reinis Zariņš savu skolotāju vidū izceļ Borisu Bermanu, Kristoferu Eltonu, Rafi Haradžanjanu un Renē Salaku.

Pianists aktīvi koncertē Eiropā, ASV un nesen arī Dienvidāfrikā. 2011. gadā Reinis Zariņš saņēma Lielo Mūzikas balvu par izcilu interpretāciju, un līdz šim paguvis plūkt laurus 11 starptautiskos pianistu konkursos. Pianists ir izdevis trīs augsti novērtētus diskus – studijas albumus Circus & Magic un "Jāzeps Vītols – Works for solo piano", kā arī koncerta ierakstu no Londonas Vigmora zāles.

Reiņa Zariņa spēja pārliecinoši interpretēt gan klasiķus, gan pēdējā gadsimta darbus sajūsminājusi klausītājus daudzviet, arī pasaules prestižākajās koncertzālēs – Amsterdamas Concertgebouw, Ņujorkas Kārnegija un Steinveja zālēs, kā arī Londonas Vigmora zālē.

Eiroradio nedēļa – starptautiski nozīmīgākais ieguldījums ″Rīga 2014″ norisēs

No 27. oktobra līdz 2. novembrim Latvijas Radio 3 ″Klasika″ piedāvā īpašu koncertu sēriju jeb Eiroradio nedēļu "Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014". Tās mērķis – pievērst vairāk nekā 70 Eiroradio dalībvalstu auditorijas uzmanību bagātīgajai Latvijas mūzikas dzīvei, piedāvājot klātbūtnes sajūtu astoņos īpašos koncertos.

″Eiroradio nedēļa būs ″Klasikas″ starptautiski nozīmīgākais ieguldījums ″Rīga 2014″ norisēs. Esam gandarīti, ka visi astoņi koncertprojekti, kuros tiks pārstāvēti ne tikai Latvijas vadošie profesionālie kolektīvi un brīnišķīgie solisti, bet izskanēs arī virkne latviešu autoru darbu un netrūks pirmatskaņojumu, lieliski reprezentēs mūsu valsts mūzikas dzīves ainavu visplašākajā žanru panorāmā,” uzsver Latvijas Radio 3 ″Klasika″ direktore Gunda Vaivode.

Jāatgādina, ka ″Klasikas″ ēterā jau kopš 2013. gada sākuma iekļautas daudzas pārraides, kas veidotas lielprojekta ″Rīga 2014″ zīmē un vēsta par Latvijai nozīmīgām leģendārām personībām, zīmīgiem notikumiem un kultūrvēsturiskiem objektiem. Tāpat par Eiropas kultūras galvaspilsētas aktualitātēm daudzpusīgi informē ″Rīga 2014″ dienasgrāmata, kas ″Klasikas” ēterā klausāma otrdienu rītos, bet tiešraidēs un ierakstos tiek pārraidīti koncerti, kas konceptuāli iekļaujas Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas norišu programmā.

Eiroradio nedēļu pēc LR 3 iniciatīvas jau 19. oktobrī ieskandināja džeza mūzikas koncerts Latvijas Radio 1. studijā, kurā uzstājās Latvijas Radio bigbends un dziedātāja Kristīne Prauliņa. Koncerts tika tiešraidē pārraidīts visā Latvijā, bet 31. oktobrī izskanēs Eiroradio nedēļas ietvaros.

Eiroradio nedēļas programmas turpinājumā...

Sestdien, 1. novembrī, plkst. 21.00
Dž. Verdi operas "Rigoleto" 18. septembra izrādes ieraksts Latvijas Nacionālajā operā.
Galvenajās lomās: Samsons Izjumovs (baritons), Olga Pudova (soprāns), Rame Lahajs (tenors), Krišjānis Norvelis (bass), Kristīne Zadovska (mecosoprāns). Kopā ar solistiem - Latvijas Nacionālās operas koris un orķestris, diriģents Mārtiņš Ozoliņš.

Svētdien, 2. novembrī, plkst. 17.00 tiešraidē no Latvijas Radio 1. studijas
Tautas mūzikā iedvesmots koncerts.
Laima Jansone (kokles), Raimonds Tiguls (hangs), Artis Orubs (sitaminstrumenti), Andris Grunte (kontrabass) programmā "Rīta rasa noskaloja".