"Mans pirmais randiņš ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri jau noticis labi sen, tāpēc saprotamies bez liekiem vārdiem un savstarpēji cits citu jūtam," saka Londonā dzīvojošais pianists Reinis Zariņš.

31. oktobra vakarā Eiroradio nedēļas "Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta" ietvaros tiešraidē no Lielās ģildes viņu dzirdēsim solista lomā Aleksandra Skrjabina Klavierkoncertā.

Uzrunāts pēc pirmā kopīgā mēģinājuma, pianists ar notiekošo šķiet apmierināts. Bet kāds, viņaprāt, ir Skrjabina Klavierkoncertā iešifrētais vēstījums? "Manuprāt, komponists tajā mēģinājis izteikt ko ļoti personisku, pat intīmu – gluži kā dārgam cilvēkam, varbūt līgavai. Tāpēc partitūra nebūt nav pausta skaidros vilcienos – kā svinīga uzruna. Drīzāk šai mūzikai raksturīga minstināšanās, saskrējušies vārdi, pārteikšanās. Nu, gluži kā divu mīļoto sarunā! Un tieši šeit slēpjas darba sarežģītība – kā šo intīmo vēstījumu vienotā elpā paust tik daudziem cilvēkiem: solistam un orķestrim. Taču mums ir Andris Poga, kurš ir īsts meistars šādu problēmu pārvarēšanā," teic Reinis Zariņš, kurš, gluži tāpat kā Aleksandrs Skrjabins, apveltīts ar tik reto krāsu dzirdi.

Kāpēc koncertam pianists izvēlējies tieši Aleksandra Skrjabina Klavierkoncertu?

"Padsmit gadu vecumā šī koncerta finālu spēlēju kādā svinīgā pasākumā. Pirms gada šo mūziku noklausoties vēlreiz, jutos saviļņots. Tā ir tik skaista! Sapratu, ka gribu šo Klavierkoncertu spēlēt arī pats – tas ir sirdi aizkustinošs. Varbūt tāpēc tas nepieder bieži atskaņotiem darbiem pianistu repertuārā, jo intimitātē slēpjas zināms izaicinājums. Bet man vienmēr patikuši izaicinājumi. Allaž esmu izjutis vēlmi stāties pretī stereotipiem un izrauties no rutīnas," atzīst Reinis Zariņš.

Vēl sarunā pianists stāsta gan par savu vienīgo solokoncertu Latvijā, ko gada nogalē sniegs Latgales vēstniecībā "Gors", gan 19. decembra koncertu sadarbībā ar Valsts kamerorķestri Sinfonietta Rīga, atskaņojot Dmitrija Šostakoviča Klavierkoncertu, gan arī gaidāmo koncerttūri Amerikas Savienotajās Valstīs. 

"Kopš studijām Jēlas universitātē pagājis krietns laiks, un nu ar zināmu nostalģiju atgriezīšos Amerikā," nākotnes plānus atklāj pianists, kurš vēl šosezon nolēmis iestudēt arī būtiskus latviešu komponistu opusus: Lūcijas Garūtas Klavierkoncertu, kam plānots arī ieraksts, Pētera Plakida Mūziku klavierēm, timpāniem un stīgu orķestrim, Volfganga Dārziņa Klavierkoncertu, kā arī citus darbus.

Vizītkarte

Rīdzinieks Reinis Zariņš klavierspēles studijas sāka septiņu gadu vecumā, bet jau desmit gadu vecumā debitēja kā solists ar orķestri. Pianists ar izcilību absolvējis Jāzepa Mediņa, Emīla Dārziņa, Jēlas Universitātes mūzikas skolas (ASV), kā arī Londonas Karalisko Mūzikas akadēmiju. Reinis Zariņš savu skolotāju vidū izceļ Borisu Bermanu, Kristoferu Eltonu, Rafi Haradžanjanu un Renē Salaku.

Pianists aktīvi koncertē Eiropā, ASV un nesen arī Dienvidāfrikā. 2011. gadā Reinis Zariņš saņēma Lielo Mūzikas balvu par izcilu interpretāciju, un līdz šim paguvis plūkt laurus 11 starptautiskos pianistu konkursos. Pianists ir izdevis trīs augsti novērtētus diskus – studijas albumus Circus & Magic un "Jāzeps Vītols – Works for solo piano", kā arī koncerta ierakstu no Londonas Vigmora zāles.

Reiņa Zariņa spēja pārliecinoši interpretēt gan klasiķus, gan pēdējā gadsimta darbus sajūsminājusi klausītājus daudzviet, arī pasaules prestižākajās koncertzālēs – Amsterdamas Concertgebouw, Ņujorkas Kārnegija un Steinveja zālēs, kā arī Londonas Vigmora zālē.