Nākamgad Latvijas valsts svinēs simtgadi. Taču jau šogad 6. decembrī simto gadskārtu atzīmēs Somija, tālab "Klasikas" viešņa ir rakstniece un diplomāte Anna Žīgure. Viņa vēsta par to, kādas ir somu tradīcijas, svinot savas valsts dzimšanas dienu...

"Somijā valsts neatkarības diena, kas ir 6. decembrī, vienmēr tiek atzīmēta ļoti svinīgi, vienmēr visas valsts mērogā. Kaut arī somiem nav bijis tāda pārtraukuma valstiskajā neatkarībā kā mums, viņiem vienmēr bijusi gribēšana šo dienu atzīmēt skaisti un svinīgi. Visi skatlogi tiek skaisti izrotāti ar svētku dekorācijām, zilibaltajiem karodziņiem, svecēm un citu svētku atribūtiku. Tas ir mīļi un jauki, jo šādi svinībās iesaistās visa pilsēta.

Ir lietas, kas notikušas visus gadus, taču simtgades sakarā viss būs vēl svinīgāk. Ja parasti 6. decembra rītausmā jūras krastā vīru kora pavadībā tika svinīgi pacelts Somijas karogs, tad šogad svinības Somijā un pasaulē, kur vien ir somi, sāksies jau 5. decembra vakarā - plkst. 16:00 Helsinkos notiks oficiālā svētku atklāšana, un zili baltās gaismas tiks iedegtas visu nakti. Karogi vsiā Somijā būs izgaismoti, Operā notiks svētku koncerti gan 5., gan 6. decembrī.

Doma baznīcā parasti notiek dievkalpojums, visā pasaulē tiek dziedāta Somijas himna, tiek aizdegtas sveces visos varoņu kapos. Šogad Finlandia namā notiks multikultūars svētki, bērnu dejas Tamperē. Sveces tradicionāli tiks aizdegtas uz visu mājokļu palodzēm, būs studentu lāpu gājiens Helsikos.

Īpaša lieta ir nabadzīgo cilvēku Neatkarības diena - lai gan Somijā praktiski nav neviena cilvēka bez savas dzīvesvietas, tik un tā - arī viņiem tiek sarūpēti svētki ar ugunskuriem un ēdienu.

Tad - Prezidenta pieņemšana pilī, kas tiek raidīta visā Somijā un ir viena no vislabāk skatītajām pārraidēm Desmitos vakarā notiks svētku uguņošana.

Atšķirībā no Latvijas, Somijā ir pareiza un laba tradīcija, ka svēku dienā visi veikali ir slēgti, lai itin visi varētu svinēt savas valsts neatkarības dienu savās ģimenēs.

Tas būtu nepieciešams arī Latvijā! Katrā ziņā, svētku laikā visā valstī jūtama liela kopības sajūta. To nevar panākt, ja ir atvērti alkohola veikali, lielie supermārketi.

Novēlēsim Somijai tās simtgadē visu labu!"