"Jaunie Latvijas kamermūziķi" - tie ir Eiropas prestižākajās mūzikas augstskolās studējošie jaunie Latvijas mūziķi. Kopā viņi sanāca jau pagājušajā gadā, lai muzicētu tiešraides koncertā Latvijas Radio 1. studijā, kā arī festivālā "Jaunie Latvijas kamermūziķi Saulkrastiem". 

Šogad februārī un martā "Jaunie Latvijas kamermūziķi" sniegs vairākus koncertus dažādās Latvijas pilsētās. Festivāla idejas autore vijolniece Magdalēna Geka, kura izvirzīta arī "Lielajai mūzikas balvai 2014" kategorijā "Gada debija", viesojas "Neatliekamajā sarunā".

"Nominācija Lielajai mūzikas balvai bija absolūts pārsteigums! Kad to uzzināju, manī viss sagriezās - galvā, vēderā... Vajadzēja stundu, lai attaptos. Draugi sacīja - elpo dziļi, viss būs labi! Tas ir milzīgs pagodinājums. Vienlaikus domāju tā: Gada jaunais mākslinieks - tas ir tikai sākums," prāto dzīvespriecīgā mūziķe.

Elpot dziļi vajadzējis arī brīdī, kad Magdalēna uzzinājusi: 10. oktobrī nāksies aizstāt sasirgušo solistu Makša Bruha Vijolkoncerta atskaņojumā, par kuru viņa izvirzīta šai balvai. "Par šo koncertu uzzināju nedēļu iepriekš - un atkal bija jāelpo dziļi... Kad uzzini šādas negaidītas ziņas, jāliek viss pie malas, jāpārdomā dzīve, un nākamajā dienā var atkal sākt normāli strādāt..."

Debiju kopā ar LNSO vijolniece atceras ar lielu sirsnību. "Bija lielisks kontakts ar diriģentu Zbigņevu Gracu, tāpat liels paldies arī orķestra mūziķiem: jutu lielu atbalstu gan mēģinājumā un koncertā, gan pēc tam. Nevaru iedomāties skaistāku debiju savā dzimtenē," teic mūziķe un labprāt stāsta, ka jau pirms debijas Latvijā 23. septembrī šo koncertu atskaņojusi “Mendelszona vasaras skolas” noslēguma koncertā Hamburgā ar orķestri Hamburger Symphoniker.

Magdalēnas repertuārs ir ļoti plašs, taču viņas sirdij īpaši tuva mūsdienu mūzika: "Manu draugu vidū ir daudz jauno komponistu, taču jauno izpildītājmākslinieku vidū diemžēl bieži valda negatīva attieksme pret jauno mūziku. Tad es mīlu teikt, ka jaunie komponisti - tie taču ir mūsu draugi, kuriem ar savu muzicēšanu varam palīdzēt."

"Jauno Latvijas kamermūziķu" uzstāšanās notiks Saulkrastos, Rīgā, Bauskā, Ventspilī. "Saulkrastu domē esmu spēlējusi ļoti daudz reižu. Starp citu, tur notika arī mana pirmā uzstāšanās - divu gadu vecumā piedalījos konkursā "Cālis"... Ziemeļblāzmā gan esmu jau spēlējusi kopā ar Kremerata Baltica, bet pārējās zālēs uzstāšos pirmoreiz. Ventspilī, šķiet, nemaz vēl neesmu bijusi," stāsta Magdalēna.

Vaicāta par pārējām mūziķēm, kuras iesaistījušās "Latvijas Jauno kamermūziķu" pavasara programmā, Magdalēna Geka ar uzslavām neskopojas: "Manas kolēģes ir brīnišķīgas! Vispirms jau vijolniece Lāsma Taimiņa, kura man ir sena un tuva draudzene, jo savulaik abas dzīvojām kopā Dārziņskolas kopmītnēs. Pusaudža gados Lāsma vairākkārt vēlējās vijoli mest pie malas, bet tad viņa iestājās Mūzikas akadēmijā, kur mācījās pie Evas Binderes. Tad Lāsmai bija nākamais izaicinājums: iestāties Madrides mūzikas augstskolā pie viena no labākajiem vijoles pasniedzējiem Zahara Brona, kura audzēkņi ieņem godalgotas vietas visos starptautiskajos konkuros. Un viņai taču izdevās! Šobrīd Lāsma ir lieliska vijolniece, un man žēl, ka Latvijā viņa vēl nav pazīstama. Vairākus gadus viņa spēlējusi orķestrī Kremerata Baltica, bet šobrīd studē Londonas Karaliskajā mūzikas koledžā."

Čelliste Anna Veselova, kura pirms gada kopā ar Magdalēnu uzstājās Latvijas Radio 1. studijā, šobrīd Grācā gatavojas iegūt bakalaura grādu, bet maģistrantūras studijas plāno turpināt Vīnē. Altiste Jevgēnija Frolova no Dānijas Latvijā ir vislabāk zināmā. "Lieliska altiste, kurai paveicies ar fantastisku instrumentu," piezīmē Magdalēna. Visbeidzot, ar Zviedrijā studējošo pianisti Ivetu Cālīti Magdalēna iepazinusies vēl Francijā. Abas vairākkārt kopā uzstājušās Parīzē, un viņām ir pat savs latviešu mūzikas repertuārs. 

Visas kopā meitenes sagatavojušas trīs brīnišķīgus kvartetus. Pirmkārt, tas ir Franča Šūberta opuss "Meitene un nāve". "Mēs savā jaunības maksimālismā gribam iet uz visu banku," smej Magdalēna. "Programma ir drūma, bet tā ir tik skaista!"

Otrkārt, programmā iekļauts arī Santas Bušs Stīgu kvartets, kas pirmatskaņots pagājušajā gadā Saulkrastos: "Tā ir smalka mūzika, kas it nemaz nav tik vienkārša. Šogad ar to gribam iepazīstināt Latvijas pilsētas," stāsta Magdalēna, kura pati uzrakstījusi arī koncerta programmiņas. Neskatoties uz rakstīto vārdu, Magdalēna ir pārliecināta, ka klasiskās mūzikas vidē vitāli pietrūkst mūziķu kontakta ar klausītāju. "Popmūzikas un rokmūzikas koncertos mūziķi sarunājas ar publiku. Klausītāji mīl, ja viņus uzrunā! Tas tad arī ir mans mērķis - sarunāties ar klausītājiem. Runāšana, protams, atņem daļu enerģijas, taču kontakts ir ļoti svarīgs. Tad katrs klausītājs jūtas individuāli uzrunāts."

Domājot par klasiskās mūzikas apmeklējumu Latvijā un pasaulē, Magdalēna prāto, ka Latvijā situācija tomēr nav tik dramatiska. "Rietumeiropā tā ir ļoti smaga problēma. Francijā rīkotajos semināros mani šokēja informācija, ka klasiskās mūzikas koncertu apmeklētāju vidējais vecums ir 60 gadi. Vidējais! Ir kaut kas jādara, lai jaunajos cilvēkos raisītu interesi par klasisko mūziku..."

Bet, atgriežoties pie izvēlētās programmas, Magdalēna stāsta, ka trešais skaņdarbs būs Dmitrija Šostakoviča slavenais Klavieru kvintets, ar kuru viņš savulaik ieguvis Staļina prēmiju... "Ļoti skaista mūzika... Ceru, ka mums izdosies aizskart klausītāju dvēseles stīgas."

Taču ļoti aktuāls ir arī 3. marts, kad Latvijas Nacionālajā operā tiks pasniegtas Lielās mūzikas balvas. Neatkarīgi no tā, vai sudraba statuete nonāks Magdalēnas īpašumā vai tā tiks piešķirta kādam citam, jaunās mūziķes dzīve neapstāsies. Viņas plānos ir gan vairāki konkursi, gan citi projekti, turklāt šogad Magdalēna beigs bakalaura studijas Parīzes konservatorijā. Nopietni tiek arī strādāts pie nu jau otrā Saulkrastu festivāla programmas.