Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) teātra mājā “Zirgu pasts” 8. martā notiks LKA tradicionālās dziedāšanas grupas "Saucējas" mūzikas albuma "Saucējas en concert à Paris" atvēršanas koncerts.

"Neatliekamajā sarunā" tiekamies ar ansambļa vadītāju Ivetu Tāli, kura stāsta gan par pašām "Saucējām", gan Parīzes koncertu, kura ieraksts šobrīd nācis klajā kompaktdiska veidolā.

Savulaik Iveta vadījusi Jēkabpils folkloras kopu "Klinči". Atnākot uz Rīgu, bijis jāiztiek bez "Klinčiem". Nu, ja tā, tad tā: dziedājusi folkloras kopā "Rasa", līdz 2003. gadā satikusi Aiju Rozentālu un abas sākušas briedināt domu par "Saucējām". Sekojusi liktenīgā satikšanās ar teicēju Margaritu Šakinu no Viļakas, kura tolaik jau dzīvojusi Ogrē, un pie viņas tad arī abas izkopušas tradicionālās dziedāšanas mākslu.

"Ātri vien sapratu, ka mūsu tradicionālo dziedāšanas manieri tā īsti nav mācījies neviens un nekad, tāpēc arī trūkst mērķtiecīgi izstrādātas metodikas. Arī Margarita atzina, ka tradicionālās dziedāšanas paņēmienus ik paaudze pārņēmusi no iepriekšējās bez īpašas mācīšanās - proti, visas zināšanas uzsūktas jau kopš bērnības, esot klāt dažādos godos, kur visur tika dziedāts. Tā nu mācīšanās notikusi, pašiem nepamanot."

"Tad nu mums, divām pieaugušām sievietēm, vajadzēja tikt pie šīm zināšanām citā - daudz intensīvākā veidā," stāsta Iveta Tāle un atklāj, kā īsti abas ar Aiju skolojušās.

"Saucēju" lielais spēks slēpjas dombiedrībā. Par to liecina arī fakts, ka savas pastāvēšanas laikā ansambli skārušas vien nelielas sastāva izmaiņas. “Saucējas” sagatavojušas vairākas koncertprogrammas, kas veltītas atsevišķām Latvijas vokālās mūzikas tradīcijām (Viļaka, Liepna, Sēlpils/Vārnava, Nīca/Bārta, Kārsava). Grupas repertuārā plaši pārstāvēti latviešu tradicionālās polifonijas veidi – arhaiskā burdondaudzbalsība, kā arī dažādas vēlīnās izcelsmes daudzbalsības formas. “Saucējas” koncertējušas Austrijā, Baltkrievijā, Bulgārijā, Gruzijā, Francijā, Igaunijā, Krievijā, Lietuvā un Polijā.

Iveta Tāle neslēpj, ka 8. marta koncerta repertuārs šoreiz būs "Saucējām" neraksturīgs, jo albuma prezentācijas pasākuma programma plānota ļoti personiska, tās vadmotīvs - sievietes un dziedāšana. Koncerta programmu papildinās “Saucēju” dalībnieču pieredzes stāsti par dzimtu leģendām, atmiņas par teicējām un stāsti par to, kāds katrai dalībniecei bijis ceļš līdz dziedāšanai.

"Saucēju" jaunais kompaktdisks, kas oficiāli tiks atvērts 8. martā, klajā nācis 2014. gada nogalē Parīzē, izdevniecības Buda Musique sērijā BORÉALES The Sound of Nortern Europe. Albumā ierakstīts 2013. gadā Parīzes pilsētas teātrī Théatre des Abbesses notikušais koncerts, kurā grupa “Saucējas” izpildīja dažādu Latvijas novadu pavasara un vasaras perioda dziesmas.

Iveta Tāle intervijā "Klasikai" stāsta, ka "Saucējas" šim koncertam uzrunātas pēc piedalīšanās pasaules mūzikas gadatirgū Womex. Drīz pēc tam zvanījis pats Parīzes pilsētas teātra direktors un paudis vēlmi "Saucēju" sniegumā dzirdēt pavasara un vasaras dziesmas no dažādiem Latvijas novadiem. Koncerts izdevies lieliski! Tā ierakstam pievienota arī grāmatiņa, kurā paši franči rakstījuši par latviešu tradicionālo mūziku, un šis albums uzskatāms par visai spilgtu ārvalstīs izdotu latviešu mūzikas vizītkarti.

Līdz šim "Saucējām" iznākuši divi mūzikas albumi – “Saucējas” (2007), kā arī “Dziediet, meitas, vokorā” (2012), par kuru grupa saņēmusi “Mūzikas ierakstu gada balvu 2012″ nominācijā “Labākais tautas mūzikas ieraksts”.