"Guli teltī, staigā kedās, ēd kā restorānā un klausies izmeklētu kamermūziku dabas mierā!" - šādi tiekam aicināti uz Alternatīvās kamermūzikas festivālu "Sansusī", kas jau ceturto reizi notiks Aknīstes novadā, vairs neeksistējošā Susējas ciema bijušās pagastmājas pagalmā un blakus mežiņos un cirsmās.

Par to, kas festivālā "Sansusī" šogad - no 11. līdz 13. augustam, stāsta tā saimnieks, Latvijas Nacionālās operas solists Armands Siliņš, komponiste Linda Leimane un dzejnieks, mākslinieks Arturs Punte.

Vaicāts par neparasto, kas saistāms ar "Sansusī" norisi, Armands atgādina: "Pirmā lieta, kam jāpārkāpj pāri, jo tas ir neierasti – ka neizsludinām oficiālu programmu pirms festivāla. Toties feisbuka lapā var izlasīt vārdus un uzvārdus.

Otrā lieta – tie, kuri pieraduši pie brīvdabas festivāliem, nav problēmu trīs dienas nodzīvot teltīs, kam akadēmiskās publikas pārstāvjiem jāpārkāpj pāri. Savukārt rokfestivālu apmeklētājiem jaunums ir akadēmiskās mūzikas un mākslas ļoti nopietnais formāts.

Bet citādi – ēdināšana būs, bāri būs, sēdvietām katrs var ņemt līdzi savu beņķīti vai savu sedziņu. Vietas ir daudz. Par aizkļūšanu runājot – neviens nekad nav sūdzējies, tikai navigācijā nevajag rakstīt „Susēja” – tad tā aizvedīs pa kreisi mežā. Katram gadījumam, gan mājas lapā, gan feisbukā ir karte.”

Arturs: "Festivālā Sansusī biju aizpērn, un man ļoti iepatikās – manuprāt, akadēmiskajai mūzikai tas atkal rada iespēju izbaudīt to nepastarpināti.

Tas nav tas pats, kas aiziet uz Lielo ģildi – tie ir pavisam citi rituāli. Pirmais, ko sapratu – visi  instrumenti, ko esam pieraduši dzirdēt, domāti koncertzālei, bet te skaņa aizskrien mežā, un klausīšanās kļūst pavisam savādāka.

Tā ir citādi virzīta, tie ir citi noteikumi."

Armands: "Protams, šādos apstākļos nevajag gaidīt sterilu skaņu un cerēt izdzirdēt visu tā, kā rakstīts notīs. Būstiskākais – ka cilvēki pieslēdzas akadēmiskajai mūzikai. Iespējams, tie nav ideālākie apstākļi, taču top arī darbi speciāli šādiem apstākļiem, un tie savukārt nekad tik labi neskanēs koncertzālē. Šoreiz pirmo gadu ejam iekšā angārā, lai būtu vieta atskaņot darbus, kurus nevar pielāgot āra apstākļiem – tas būs Sinfonietta Rīga koncerts ar Lindas Leimanes un Platona Buravicka darbiem.”

Linda savu opusu Dialexica veidojusi pirms pāris gadiem, tas rakstīts kamerorķestrim, elektronikai ar tekstu un projekcijām, un tā atskaņojumā piedalīsies Sinfonietta Rīga un Normunds Šnē, pati Linda (viņas pārziņā būs elektronika), Artūrs Punte (teksts, projekcijas, elektronika). "Paldies Armandam par iespēju – tā ir kā idejas otrreizēja atdzimšana, jo sākām to visu Igaunijā,” stāsta Linda un atceras: "Nezinu, vai būs šoreiz lietus – bet stāsta, ka būs! – kā jauku sapni atceros Sansusī naki, kad gulēju teltī un gāza lietus, un attālināti starp daudziem telts filtriem skanēja trompete mežā. Bridām cauri milzu lapām kā Amazones džungļiem, bija arī ērģelniece, un tā bija dabas un mūzikas saplūsme ļoti netradicionālos veidos – lai publika gatavojas daudziem pārsteigumiem.”

Kopumā festivāla laikā paredzēti aptuveni 20 pasākumi, katrs no tiem ilgs aptuveni stundu.

"Ņem telti un nedēļu dzīvo Sansusī!” – iesaka Armands.