"Hamlets" ir Jāņa Kalniņa otrā opera, pie kuras darbu komponists sāka, kad jau bija pabeigts, bet ne pirmizrādīts „Lolitas brīnumputns”. Ar partitūrā ierakstītu veltījumu „Manam mīļajam tēvam" tā pabeigta 1935. gada 23. augustā. Ierosmi operai ņemt par pamatu Šekspīra lugu sniedza "Hamleta" iestudējums Nacionālajā teātrī, kur to veidoja režisors Mihails Čehovs. Izrādei mūziku rakstīja Jānis Kalniņš. Ļoti apmierināts ar komponista veikumu, Čehovs ieteica komponēt operu. Teātrī gūtā pieredze ļāva komponistam pašam ķerties pie libreta veidošana, radikāli, bet ar jēgu veicot īsinājumus un radot raitu, dinamiski spraigu skatuves darbu.

Pirmizrādē 1936.gada 17. februārī pie LNO orķestra pults – pats autors, iestudējuma režisors - Jānis Zariņš. Kritika slavē, un pat Jēkabs Graubiņš, kurš mēdza būt itin skarbs, raksta: "Šekspīrs nav veikts, bet Jāņa Kalniņa gurna kauls arī nav izmežģīts". Slavēts tiek inscenējums, Marisa Vētras atveidotais Hamlets un Ādolfa Kaktiņa Karalis.

1943. gadā izrāde tiek atjaunota, tomēr karadarbības dēļ no skatuves pazūd. Kopumā uz Latvijas Nacionālās operas skatuves kopš pirmizrādes tā radīta 59 reizes. Jānis Kalniņš emigrē uz Kanādu un dzimtenē vairs neatgriežas.

Komponista mūzikas atdzimšana Latvijā, aizsākusies ar Imanta Kokara un Ave Sol ierakstīto kordziesmu albumu 1995. gadā, vainagojas viņa simtgades godināšanas pasākumos, kuru vidū īpaši nozīmīgs ir diriģenta Viestura Gaiļa veidotais iestudējums Bauskas pilsdrupās 2004. gada 16. un 17. jūlijā. Režisors – Guntis Gailītis, scenogrāfs – Aigars Ozoliņš, tērpu māksliniece – Nadežda Demidova. Galvenajās lomās – Latvijas Nacionālās operas galvenie solisti Viesturs Jansons, Kristīne Gailīte, Aira Rūrāne, Krišjānis Norvelis u. c. Iestudējumā piedalījās Jaunais Rīgas kamerorķestris un Rīgas kamerkoris Ave Sol.

Dažas dienas vēlāk Rīgas Skaņu ierakstu studijā izrāde tika ierakstīta, izdots arī DVD.

Raidījumā tiekamies ar dziedātāju Kristīni Gailīti un dirģentu Viesturu Gaili, Jāņa Kalniņa mūziku vērtē dziedātājs Ansis Bētiņš, iestudējumu - Orests Silabriedis.