Šoreiz uzzinām virkni interesantu faktu par opereti "No saldenās pudeles", kurai mūziku radījis Imants Kalniņš, dziesmu tekstus - Jānis Peters, bet libretu pēc Rūdolfa Blaumaņa joku lugas "No saldenās pudeles" motīviem 1975. gadā veidoja Marga Tetere, kura kļuva par šī iestudējuma režisori.

Pirmizrāde notika 1975. gada 23. decembrī  Rīgas Operetes teātrī Jāņa Kaijaka vadībā. Iestudējums ieguva nedalītu kritiķu un klausītāju atsaucību, galvenokārt pateicoties izrādes izcilajām muzikālajām kvalitātēm, kā arī daudznozīmīgajiem un drosmīgajiem dziesmu tekstiem. Pēc Rīgas Operetes teātra likvidācijas izrāde tika uzvesta Latvijas teātros lugas formātā - dziesmas dziedāja aktieri, orķestri aizvietoja klavieres un instrumentāls ansamblis.

Kas bija izrādes panākumu pamatā? Un kas licis pie tās atkal atgriezties, piemēram, Dailes teātrī 1999. gadā Kārļa Auškāpa iestudējumā, un pirms diviem gadiem Ventspilī Margo Zālītes režijā un Aigara Meri muzikālajā vadībā? Par to plašāk vēsta Aigars Meri un Margo Zālīte.

Īpaša dziesmuspēles vērtība ir Imanta Kalniņa mūzika.

Blaumaņa joku luga "No saldenās pudeles" stāsta par lauku mājām, kur saimnieko trīs sievietes. Potenciālos preciniekus viņas šķiro, cienājot ar dziru no sīvās vai saldenās pudeles. Raibā jūklī savijas Marijas, Mārtiņa, Kriša, Auces un vēl citu gaitas, visā rosībā no dziedātājiem tiek prasītas gan labas vokālās, gan aktiera dotības, jo dziedamais mijas ar runājamo.

Uzklausām abas Marijas. Visupirms par 70. gadu iestudējumu atmiņās dalās Inta Spanovska, bet pēcāk ieklausāmies arī Ingas Šļubovskas-Kancēvičas teiktajā...