Šoreiz cikla "Zvaigžņu ceļi pasaulē" galvenā varone ir vokālā grupa Anima Solla, kas nule atgriezusies no Eiroradio koru ierakstu konkursa Let the Peoples sing fināla Barselonā.
Konkurss notika Katalonijas Mūzikas pilī Barselonā, kas savas neparastās arhitektūras un greznās, artmodern stilā veidotās fasādes un interjera dēļ iekļauta UNESCO pasaules mantojuma sarakstā. Te notika arī konkursa atklāšanas koncerts, kurā līdz ar visiem deviņiem šī gada finālistu kolektīviem piedalījās arī Katalonijas kora "Orfeo" dziedātāji, jo šis greznais nams 20. gadsimta sākumā būvēts kā mājvieta koriem.
Šodien šajā Mūzikas pilī ar 2000 klausītāju vietām notiek arī simfoniskie un kamermūzikas koncerti, džeza un tautas mūzikai veltīti pasākumi, bet divas dienas - 12. un 13. oktobrī - šis nams bija pilnībā kormūzikas pārņemts Katalonijas Radio un Televīzijas starmešu gaismā, kuri nodrošināja tiešraidi daudzās Eiroradio dalībvalstīs. Šajā starmešu, publikas un žūrijas uzmanības centrā nonāca arī 12 latviešu meitenes no vokālā ansambļa Anima Solla, piedaloties Atvērtajā kategorijā, kurā konkurēja ar bulgāru ansambli Fortissimo un dāņu puišiem no BarbAros. Kaut arī par kategorijas uzvarētāju un arī par visa konkursa Grand Prix ieguvēju kļuva barbershop koris, arī mūsu meitenes saņēma milzīgas publikas ovācijas un žūrijas komplimentus, par ko pārliecināsimies arī raidījuma gaitā.
Kaut arī grupas Anima Solla pamatsatāvu veido sešas dziedātājas, uz Barselonu devās 12 - gan esošais sastāvs, gan arī tas, kurš pirms gada piedalījās pusfināla ierakstos Latvijas Radio 1. studijā. Konkursa nolikums pieļāva šādu skaitu, un labi vien bija, jo zāles akustika nebija draudzīga maziem sastāviem.
Ar kādu mērķi Anima Solla pirms 20 gadiem dibināts, kāds ir grupas ilggadības noslēpums, un kā iespējams, ka šajā ansamblī tik labi kopā jūtas sievietes ar ļoti dažādām interesēm mūzikā (grupā dzied kordiriģentes, senās mūzikas un alternatīvās dziedāšanas piekritējas, komponistes, pedagoģes, žurnālistes un tulkotājas), uzzināsim pārraides gaitā.
Bet sāksim ar pašiem svaigākajiem iespaidiem no konkursa... Tūlīt pēc rezultātu paziņošanas tos atklāj Kristiana Krieva, Nora Vanaga, Agneta Krilova-Bērziņa, Sniedze Prauliņa un Sintija Šmite-Smidrovska, kā arī ansambļa vadītāja Mārīte Puriņa.
Pēc konkursa noslēguma uzklausām arī žūrijas atsauksmes, vispirms uzrunājot žūrijas priekšsēdētāju Bentu Grēnholdu, kurš vada mūzikas redakciju Dānijas Radio un ilgus gadus arī žūrijas darbu šajā konkursā. Viņš atklāj, cik grūti bijis ar uzdevumiem tikt galā šogad.
Septiņu vērtētāju komandā darbojās arī starptautiski pazīstamais igauņu diriģents Tenu Kaljuste, tāpēc interesanti bija uzzināt arī viņa domas.
Jau pēc atgriešanās Rīgā, Inta Pīrāga sazinājusies arī ar komponistiem Rihardu Dubru un Rihardu Zaļupi, kuru mūzika arī tika izvēlēta konkursa finālam Barselonā. Viņi stāsta par savu sadarbību ar vokālo grupu Anima Solla.
Piedalīšanās Eiroradio konkursa Let the Peoples sing finālā uzskatāma par ansambļa šī brīža aktualitāti - laiks pakāpties atpakaļ arī pie grupas pirmsākumiem. Pārraidē uzzinām, ar kādu mērķi tas 1998. gadā tika dibināts un vai pa šo laiku mērķis ir mainījies... To vēsta Mārīte Puriņa.
Un tad arī klāt jautājums par ansambļa ilglaicības noslēpumu, par ko stāsta gan ansambļa dalībnieces, gan Mārīte Puriņa.
Kristiānai Krievai ir maģistra grāds kordiriģēšanā, šobrīd pati vada bērnu korus un ansambļus, tāpat nodarbojas ar pedagoģiju un piedalās arī baroka kora projektos.
Nora Vanaga ir jaunākā ansambļa dalībniece, šobrīd studē Kultūras Akadēmijas maģistrantūrā kultūras menedžmentu, bet pirms tam studējusi muzikologos Mūzika Akadēmijā, kā arī pabeigusi kordiriģentus Jāz.Mediņa mūzikas skolā.
Agneta Krilova-Bērziņa plašāk zināma kā komponiste, kura gatavojas nākamgad svinēt jubileju ar autorkoncertiem un šobrīd raksta Otro simfoniju kamerorķestrim Sinfonietta Rīga. Agnetai ir diploms mūzikas terapijā un viņa vada arī projektus Emīla Dārziņa mūzikas skolā.
Sniedze Prauliņa šobrīd veido solo karjeru, kas rezultējusies jau divos albumos. Viņai ir daudzu gadu pieredze korī Ave Sol, tāpat Sniedze spēlē flautu un raksta pati savu mūziku.
Sintija Šmite-Smidrovska ir kordiriģente un Valsts akadēmiskā kora "Latvija" dziedātāja.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X