Cikla "Zvaigžņu ceļi pasaulē" galvenā varone šoreiz ir performance "Koku opera. Vējgāzes", kas 17. un 18. augustā pasaules pirmizrādi piedzīvoja vēju izpostītā Somijas meža nogabalā.

Šim projektam īpaši veidotā dabas koncertzāle tur paliks vismaz piecus gadus, ar laiku ieaugot, sairstot un atkal kļūstot par mežu.

Opera uzsver vērtīgo veco mežu aizsardzības nozīmi, un tās veidošanā iesaistīts plašs Latvijas mākslinieku loks: jaunā komponiste Anna Ķirse, arhitekti Austris Mailītis un Roberta Fišere, mākslinieks Andris Eglītis, režisors Matīss Budovskis, libreta autors Andris Kalnozols, tērpu mākslinieki Mare Mastiņa-Pēterkopa un Rolands Pēterkops (MAREUNROL’S), diriģents Artūrs Gailis, astoņi dziedātāji - Agate Pooka, Inga Martinsone, Dace Strautmane, Ilze Bērziņa, Kārlis Rūtentāls, Normunds Ķirsis, Pēteris Vaickovskis un Jānis Kokins, kuru brīnišķīgās balsis ikdienā dzirdamas Latvijas Radio korī, septiņi kamermūzikas ansambļa mūziķi no Latvijas - flautistes Nadīna Zapacka un Alisa Klimanska, klarnetiste Anna Gāgane, vijolnieki Aleksejs Bahirs un Arvīds Zvagulis, altists Pēteris Trasuns un čellists Ēriks Kiršfelds, kuriem pievienojās pasaulē viena no pazīstamākajām Petcolda flautas virtuozēm - Anna Petrini (Zviedrija).

Somijā tapis arī operas videoieraksts un režisors Mārtiņš Grauds veido dokumentālo filmu par operas tapšanu. Iecerēts, ka kopā ar filmu par operas tapšanu cilvēki varēs noskatīties arī izrādi.

Iestudējuma pasaules pirmizrādi Somijā apmeklēja arī Signe Lagzdiņa, piedāvājot ielūkoties grandiozā un avangardiskā projekta tapšanā, aizkulisēs un aculiecinieku komentāros.

Raidījumā uzklausām operas veidotājus - Annu Ķirsi, Austri Mailīti un Matīsu Budovski, dziedātājus Agati Pooku, Ingu Martinsoni, Kārli Rūtentālu, Pēteri Vaickovski un Jāni Kokinu, diriģentu Artūru Gaili, latviešu mākslinieku atbalstītāju, mākslinieku rezidenču centra Mustarinda vadītāju Anti Majavu un videoieraksta veidotāju Mārtiņu Graudu. Savukārt iespaidus par redzēto atklāj Latvijas vēstniece Somijā Kristīne Našeniece un režisore Zane Kreicberga.

Vairāk un plašāk šeit!