Izcilajam igauņu komponistam Veljo Tormisam (1930-2017),  šogad aprit 90. gadskārta. Igaunijas Radio sagatavotā viņa kormūzikas izlasē - kamerkoris Ellerhein un diriģents Tenu Kaljuste, Igaunijas Nacionālais vīru koris un diriģents Antss Sootss, 2009. gada Igaunijas Dziesmu svētku apvienotais koris un diriģents Hirvo Surva

Līdzās mūzikai piedāvājam arī sarunas ar komponistu.

Gita Lancere: Daudzas jūsu tautasdziesmu apdares un jūsu pašu oriģinālkompozīcijas izklausās gandrīz vai pēc tautas mūzikas, pie kam arhaiskās tautas mūzikas. Ir tāda sajūta, ka arī korim, tās izpildot, būtu jāpiemērojas tradicionālajam dziedāšanas stilam. Vai jūs to sagaidāt no kora, kas dzied jūsu dziesmas? Un vai jūs, komponējot, domājat par konkrētu izpildītāju?

Veljo Tormiss: Jums taisnība, rakstot es parasti domāju par konkrētu kori un par tā spēju dziedāt savā manierē. Piemēram, Igaunijas filharmoniskais kamerkoris vai kamerkoris Ellerhein – es no viņiem prasīju, lai viņi dzied, ņemot vērā tautas dziedāšanas stilu, un viņiem tas pārsvarā arī izdevās.

Esmu prasījis no dziedātājiem, lai viņi nedzied unificētā kora dziedāšanas stilā, bet tautiski. Esmu dziedātājiem mācījis, kā izdziedāt to vai citu vārdu, vai kā būtu jāfrāzē atbilstoši tradicionālajai dziedāšanai.

Tas, protams, nebija tik viegli, jo mūsu mūziķu izglītība ir eiropeiska, mēs visus mācām itāliešu mūzikas manierē.

Bet igauņu un droši vien arī latviešu tradicionālajā mūzikā ir pavisam citāds frāzējums, nekā akadēmiskajā mūzikā, kur ir frāze, tad visi ievelk elpu, atkal jauna frāze. Igauņu rūnā (regilaul – G.L.) ir pavisam citādi – tur frāzes tiek sapludinātas, kļūsit bezgalīgas. Ir vēl arī citi tradicionālās mūzikas paņēmieni – un šādas lietas man korim nācās mācīt, jo viņi pēc ieraduma gribēja dziedājumu frāzēt, bet tas rūnām nav raksturīgi.