Vai zinājāt, ka firsta Līvena Bukaišu muižā atradās tādas pašas slaveno itāļu tēlinieku Luidži Bjenemē un Pjetro Tenerani marmora skulptūras kā Krievijas cara Nikolaja I skaistajā Ziemas pilī Pēterburgā ? Vai esat ievērojuši, ka Mākslas muzeja "Rīgas Birža" Makarta zāles centrālajā nišā atrodas trīs brīnišķīgas Karāras marmora skulptūras?

Viena no tām ir neoklasicisma laika tēlnieka Luidži Bjenemē (1795–1878) brīnumskaistā "Bakhante", kura nogurusi no pārmērīgās uzdzīves, laiski atlaidusies uz zvērādas, tur rokās vīna krūku. Bjenemē darbu nonākšana Latvijā saistīta ar kādas dižciltīgas dzimtas vēsturi un Bukaišu muižu netālu no Tērvetes. Par šīs skulptūras nonākšanu Latvijā un tās likteni stāsta Mākslas muzeja "Rīgas Birža" vadītāja Daiga Upeniece.

1805. gadā grāfiene Šarlote fon Līvena Latvijas dienvidu pierobežā, netālu no Tērvetes,  nopirka nelielo Bukaišu muižu. Pēc viņas nāves šo īpašumu mantoja dēls Kristofs Līvens (1774-1839), kurš kalpoja Krievijas cara Nikolaja I diplomātiskajā dienestā, iegūstot augsto firsta pakāpi. 1834. gadā Līvens tika uzaicināts par troņmantnieka Aleksandra Nikolajeviča, vēlākā cara Aleksandra II, audzinātāju.

Pavadot troņmantnieku Eiropas ceļojumā, Līvens 1839. gadā Romā saslima un nomira, pirms tam paspējot Romā pasūtīt dažas Luidži Bjeneme un Pjetro Tenerani skulptūras. Šī paša Romas ceļojuma laikā daudz lielāku pasūtījumu veica  Aleksandrs Nikolajevičs.  Līdz ar to Ziemas pils kolekcijā nokļuva ne tikai troņmantnieka, bet arī caram Nikolajam I novēlētā Līvena kolekcija, kurā bija izcili skaistā Bjenemē Bakhnantes figūra.

Kristofa Līvena dēls Aleksandrs (1806-1885) turpināja tēva karjeru un savās diplomāta gaitās starp visām daudzajām pilsētām tika nosūtīts arī uz Neapoli, kur nopirka namu, ko pārveidoja par krāšņu villu un, visiem par pārsteigumu, iekopa ievērības cienīgu ziemeļniecisku dārzu. Villa tika rotāta ar tēlniecības darbiem - tajā skaitā viņš itāļu tēlniekam Luidži Bjenemē  pasūtīja otru - pirmajai skulptūrai identisku - Bakhantes figūru.

Vēlāk, pārceļoties atpakaļ uz saviem dzimtas īpašumiem Latvijā, skulptūra tika paņemta līdzi un rotāja Bukaišu villu, kas Aleksandra laikā izcēlās ar izsmalcinātiem interjeriem, franču virtuves smalkumiem, apjomīgiem dārziem, ko vasarās papildināja eksotiski augi, kā arī medību platībām – t.s. iršu dārziem.

1905. gada revolūcija to visu iznīcināja, bet skulptūras brīnumainā kārtā tika paglābtas, tās paspējot aizgādāt uz Kurzemes Provinces muzeju Mītavā, tagadējā Jelgavā. Sākoties Otrajam Pasaules karam tika nopostīts arī šis muzejs, bet skulptūras arī šoreiz bija paspēts pārvest uz Rīgu, lai 1940. gadā pievienotu Pilsētas mākslas muzeja kolekcijai.

Pēc Otrā Pasaules kara gandrīz tonnu smagā skulptūra tika pievienota Aizrobežu mākslas muzeja kolekcijai, bet no 2010. gada skaistā Bakhante rotā MMRB ekspozīciju. Savukārt Aleksandra Livena tēva Kristofa 1838. gadā pasūtītā skulptūra vēl arvien ir apskatāma Ziemas pilī - tagadējā Valsts Ermitāžā. Kad aizbrauksiet, sameklējiet, būs interesanti salīdzināt.