Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerts jau 17 gadus ir stabila Latvijas koncertdzīves tradīcija. Arī šajā vakarā uz Lielās ģildes skatuves atkal satiekas Latvijas profesionālie simfoniskie orķestri, skan latviešu komponistu – jubilāru opusi un īpaši šim notikumam rakstīti jaundarbi. Interesanti, ka 17 gadu laikā piedzīvoti 17 jaundarbu pirmatskaņojumi, un šajā vakarā iepazīstam vēl divus.

Starpbrīžos - virkne interviju gan ar koncerta galvenajiem varoņiem, gan klasītājiem. Pirmajā starpbrīdī - saruna ar komponistu Zigmaru Liepiņu un diriģentiem Jāni Liepiņu un Normundu Šnē, otrajā starpbrīdī - ar komponisti Lindu Leimani, diriģentu Aivi Greteru, Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerta idejas autoru - muzikologu Arnoldu Klotiņu, komponistu un "Latvijas koncertu" programmu direktoru Arturu Maskatu un ierakstā - arī ar komponistu Jāni Petraškēviču, bet pēc koncerta izskaņas - intervija ar Amerikas latviešu komponistu un diriģentu Andreju Jansonu, komponisti un "Klasikas" ierakstu producenti Annu Veismani, kā arī klarnetisti Annu Gāgani un diriģentu Gunti Kuzmu.

Mākslinieka slimības dēļ mainīta Latviešu simfoniskās mūzikas lielkoncerta programma. Koncertā netiek atskaņots Pētera Barisona skaņdarbs "Latvju rapsodija" (solists Daumants Liepiņš). Tā vietā Liepājas Simfoniskais orķestris diriģenta Jāņa Liepiņa vadībā atskaņo Pētera Barisona Trīs prelūdijas. Novēlam māksliniekam drīzu atveseļošanos!

***

Lielās mūzikas balvas laureātes, klarnetistes Annas Gāganes plašais ekspresijas diapazons un bagātīgās spēles tembrālās kvalitātes kalpojušas par iedvesmu Jānim Petraškevičam (1978) – izsmalcinātā skaņu juveliera Koncerts klarnetei ar orķestri veltīts tieši viņai.

Zīmīgi, ka pie Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra diriģenta pults ir klarnetes spēles nianses labi pārzinošais Guntis Kuzma – lielisks latviešu mūzikas interprets, kurš savulaik bijis arī Annas pedagogs. 

Un līdzās Petraškeviča jaundarbam – arī viņa kādreizējā skolotāja Pētera Plakida (1947-2017) 1996. gadā komponētais meistardarbs – jūsmas un spozmes pilnās "Variācijas orķestrim".

Gluži kā Plakidis, arī cita latviešu mūzikas leģenda, harismātiskais Mārtiņš Brauns (1951-2021), no mums šķīrās tieši savas 70. jubilejas gadā. Godinot izcilo mūziķi, skan viņa simfoniskā balāde "Tālavas taurētājs", kas tapusi 1975. gadā kā diplomdarbs, absolvējot toreizējo konservatoriju. Savu otro atskaņojumu opuss piedzīvoja 2020. gada novembrī Liepājas Simfoniskā orķestra Valsts svētku koncertā, komponistam vēl klātesot. 

Latvijas vēsture atbalsojas arī šīgada jubilāra Zigmara Liepiņa (1952) svītā "Sarkanais mežs". Jaundarba pamatā ir mūzika tāda pat nosaukuma godalgotajai daudzsēriju filmai, kas uz ekrāniem nonāca 2019. gadā.

Uz patiesiem notikumiem balstītais scenārijs stāsta par laiku pēc Otrā pasaules kara, par specdienestu darbību un mežabrāļu cīņām, par cerībām un nodevību. Šos notikumus, tēlus un noskaņas mūzikā spēcīgi iekodējis arī Liepiņš. 

Bet vēl pirms Aivja Gretera vadītā Latvijas Nacionālās operas orķestra uz Lielās ģildes skatuves kāpj arī Sinfonietta Rīga kopā ar savu māksliniecisko vadītāju Normundu Šnē, lai atgrieztos pie Lindas Leimanes (1989) pērn pirmatskaņotā opusa Ray-bows, kas Lielkoncertā izskan gluži jaunā versijā. 

(Tekstā izmantota koncerta preses relīze)

Programma:

Liepājas Simfoniskais orķestris un diriģents Jānis Liepiņš

  • Pēteris Barisons - Trīs prelūdijas
  • Zigmars Liepiņš - Svīta "Sarkanais mežs" (pirmatskaņojums)

Valsts kamerorķestris Sinfonietta Rīga un diriģents Normunds Šnē

  • Linda Leimane - Ray-bows

Latvijas Nacionālās operas orķestris un diriģents Aivis Greters

  • Mārtiņš Brauns - "Tālavas taurētājs"

Anna Gāgane (klarnete), Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris un diriģents Guntis Kuzma

  • Jānis Petraškevičs - Koncerts klarnetei un orķestrim Long Walks / "Garās pastaigas" (pirmatskaņojums)
  • Pēteris Plakidis - Variācijas orķestrim