Tiešraidē no Minhenes Herkulesa zāles esam liecinieki diriģenta Saimona Retla pirmajam koncertam Bavārijas Radio simfoniskā orķestra galvenā diriģenta un mākslinieciskā vadītāja statusā.

Domājot par šo īpašo dienu, diriģents neesot šaubījies ne mirkli, ka jāskan tieši Jozefa Haidna oratorijai "Pasaules radīšana".

"Te ir pilnīgi viss. Visa pasaule. Haidns te ieskatās gan pagātnē, gan tālu mūzikas nākotnē – tajā kāda mūzika kādreiz varētu tapt. Te vienlaikus valda gan līdzsvara, gan revolūcijas gars, tas ir Apgaismības laikmeta darbs. Fantastiski kori, vijīgas melodijas, visizsmalcinātākā polifonija – un to visu kopā sacementē optimisma pilns cilvēka tēls. Ikvienam, kurš pēc šī darba atskaņojuma acumirklī krietni neuzlabojas pašsajūta, būtu nepieciešama daktera palīdzība," šķelmīgi piebilst Saimons Retls.

"Pasaules radīšana" ir tik godīgi veselīga. Bet veselībai ir nepieciešama krietna humora deva, un Haidns to neaizmirst pat tik sakrālā vidē kā pasaules radīšanas stāsts. Tajā pašā laikā šis gaismas pielietais skaņdarbs izgaismo arī vienu otru mūsu laika ēnas pusi. Kas šodien vairs palicis no Apgaismības gara? Un ko esam izdarījuši ar šo pasauli – tik lielo, tik brīnišķo?" – tā jautā diriģents Saimons Retls, un atbildes uz šiem jautājumiem meklēs arī šovakar, Jozefa Haidna "Pasaules radīšanu" interpretējot kopā ar Bavārijas Radio simfonisko orķestri un kori, kā arī solistiem Lūsiju Krovu, Benjaminu Brunsu un Kristiānu Gerhāeru.