Šodien, Ceturtajā adventē, Latvijas Radio 3 "Klasika" kopā ar citām Eiroradio dalībvalstīm svin skaisto tradīciju – Eiroradio Ziemassvētku dienu, kuras laikā no pulksten 11 līdz pulksten 21 izskanēs desmit koncertu tiešraides.

Koncertmaratonu jau vakar vakarā ieskandināja Eiroradio Ziemasssvētku koncerta "Dievišķie brīži" tiešraide no Elbas filharmonijas Hamburgā. Koncertā uzstājās Diāna Damrava (soprāns) un NDR Radio filharmoniskais orķestris diriģenta Džanlukas Kapuano vadībā, bet programmā skanēja Arkandželo Korelli, Georga Frīdriha Hendeļa, Johana Sebastiāna Baha un Volfganga Amadeja Mocarta brīnišķīgā mūzika.

Eiroradio Ziemassvētku diena (Euroradio Christmas Music Day) kopš 1995. gada ir viens no gada skaistākajiem notikumiem Eiroradio sezonas piedāvājumā – šo koncertu tiešraidēm ir ļoti plašs klausītāju loks Eiropā, Ziemeļamerikā un citviet. Latvijas Radio šajā nozīmīgajā starptautiskajā projektā pirmo reizi piedalījās 1996. gadā ar grupas "Iļģi" koncerta tiešraidi.

Šogad BBC pārraudzītajā koncertu virtenē "Klasika" saviem klausītājiem pulksten 16.00 tiešraidē no Latvijas Radio 1. studijas piedāvās apvienības "Džezbaroks" koncertprogrammu "Džezbaroks ziemā".

Kas kopīgs džezam un barokam? Improvizācija! Tieši tā pērn radies četru personību – brīnišķīgu mūzikas profesionāļu – savdabīgais muzikālais eksperiments ar divu dažādu laikmetu mūzikas žanru sapludināšanu harmoniskā un aizraujošā koncertceļojumā. Ansamblī apvienojušies sulīgā basa īpašnieks Jānis Strazdiņš, baroka vijolniece Lāsma Meldere-Šestakova, kontrabasists Jānis Rubiks un ērģelnieks Aigars Reinis. Eiroradio Ziemassvētku dienā viņu sniegumā jaunos ritmos un improvizācijās izskanēs Antonio Vivaldi koncerts "Ziema" no cikla "Gadalaiki", Henrija Pērsela un Džona Eklesa mūzika, Jāņa Rubika pārdomu pilnais darbs "Grace", kā arī tradicionālās Ziemassvētku melodijas.

Koncertu, kuru vadīs "Klasikas" galvenā redaktore Inga Saksone, klausītāji varēs apmeklēt arī klātienē. Šobrīd gan visas vietas jau rezervētas, taču koncerta tiešraidi ikviens varēs baudīt gan "Klasikas" ēterā, gan videotiešraidē, kas būs skatāma "Klasikas" mājaslapā klasika.lsm.lv un sabiedrisko mediju portālā lsm.lv. Uz šī koncerta pārraidīšanu jau pēc Eiroradio Ziemassvētkiem pieteikusies Horvātija, Slovākija, Koreja, Rumānija, Igaunija, Slovēnija, Lietuva un Islande.

"Desmit stundās apceļot Eiropas koncertzāles – tā ir "Klasikas" klausītāju iespēja sacensties ar ziemeļbriežu ikgadējo Ziemassvētku maršrutu," atzīmē LR3 "Klasika" galvenā redaktore Inga Saksone. "Eiroradio piedāvāto koncertu maratons pievieno neatkārtojamu muzikālo noskaņu, kas ļauj baudīt zināmas un nezināmas lappuses pārsteidzošā dažādībā. Brokastu laikā – seno gadsimtu mūzika ar Bahu centrā, pusdienlaikā – baznīcu zvanu skaņas un skandināvu tautu melodijas, savukārt vakarā – simfoniski krāšņs Eiropas orķestru skanējums!"

Kopumā 18. decembrī "Klasikas" ēterā izskanēs desmit tiešraides.

Pulksten 11.00 Eiroradio Ziemassvētku dienas koncertmaratonu "Klasikā" atklās tiešraide no Dievmātes Apmeklējuma baznīcas Monreālā (Kanāda) – ansambļa "L’Harmonie des Saisons" sniegumā skanēs tradicionālā Ziemassvētku mūzika, Mihaela Pretoriusa, Antonio de Salazara, Domeniko Cipoli un vēl citu komponistu skaņdarbi.

Pulksten 12.00 tiešraidē no Enrikes Granadosa zāles Leidā (Spānija) Johana Sebastiāna Baha kantātes "Nun komm, der Heiden Heiland" BWV 61 un "Herz und Mund und Tat und Leben" BWV 147, kā arī Georga Frīdriha Hendeļa opusu "Laudate pueri Dominum" HWV 237 atskaņos dziedātāja Rekele Anduesa (soprāns), Leidas kamerkoris un orķestris "Bach Collegium Barcelona".

Pulksten 13.00 sāksies tiešraide no Svētās Agneses Bohēmijas klostera Prāgā (Čehija), kur uzstāsies Prāgas Radio simfoniskais orķestris un bērnu koris. Programmā – Maceja  Malecka "Concertino senā stilā" divām arfām un stīgu orķestrim, Edvarda Elgara Serenāde op. 20 un Bendžamina Britena "Saulgriežu dziesmas" op. 28.

Pulksten 14.00 – tiešraide no Garnizona baznīcas Kopenhāgenā (Dānija). Dānijas Nacionālais vokālais ansamblis un Kopenhāgenas Karaliskās kapelas koris diriģenta Markusa Krīda vadībā piedāvās Fransisa Griē, Herberta Hovela, Pītera Varloka, Nilsa Grīnhova, Sallijas Bīmišas un Bendžamina Britena opusus.

Pulksten 15.00 tiešraidē no Kallio baznīcas Helsinkos (Somija) dzirdēsim dziedātāju Helēnu Juntunenu (soprāns), ērģelnieku Markusu Malmgrēnu un kori "Grex Musicus", kas uzstāsies diriģentes Aino Hannonenas vadībā. Programmā – Žana  Sibēliusa, Toivo Kūla, Lauras Netzeles, Oto Kotilainena, Ilkas Kūsisto, Jusi Čudeniusa, Marka Lourija, Mijas Makarofas un Armasa Māsalo mūzika, kā arī somu tautasdziesma "Zeme ir tik skaista".

Pulksten 16.00 tiešraidē no Latvijas Radio 1. studijas uzstāsies apvienība "Džezbaroks": dziedātājs Jānis Strazdiņš (bass), baroka vijolniece Lāsma Meldere-Šestakova, kontrabasists Jānis Rubiks un ērģelnieks Aigars Reinis. Programmā – Antonio Vivaldi koncerts "Ziema" no cikla "Gadalaiki", Henrija Pērsela un Džona Eklesa mūzika, Jāņa Rubika opuss "Grace", kā arī tradicionālās Ziemassvētku melodijas.

Pulksten 17.00 tiešraidē no Svētās Elizabetes baznīcas Vīnē (Austrija) – Vīnes kamerkoris austriešu, franču un vācu tautasdziesmās, kā arī Johannesa Brāmsa, Antona Bruknera, Petera Korneliusa un vēl citu autoru oriģinālkompozīcijās.

Pulksten 18.00 sāksies tiešraide no Halbergas Radio Lielās zāles Zārbrikenē (Vācija), kur diriģenta Pietari Inkinena vadībā Elza Benuā (soprāns), Sāra Rombergera (mecosoprāns) un Zārbrikenes-Kaizerslauternes Vācijas Radio filharmoniskais orķestris atskaņos Engelberta Humperdinka, Riharda Štrausa, Pētera Čaikovska un citu autoru mūziku.

Pulksten 19.00 tiešraidē no Svētās Kristīnes baznīcas Gēteborgā (Zviedrija) dzirdēsim Gēteborgas Baroka orķestra sarūpēto programmu, kurā virknēsies Mihaela Pretoriusa, Dītriha Bukstehūdes, Johana Sebastiāna Baha un vēl citu autoru skaņdarbi.

Pulksten 20.00 "Klasikā" sāksies Eiroradio Ziemassvētku dienas noslēguma tiešraide: Amsterdamas "Sinfonietta" diriģenta Tomo Kellera vadībā Utrehtas koncertzālē Tivolī (Amsterdama) atskaņos Georga Filipa Tēlemaņa, Ludviga van Bēthovena, Johana Sebastiāna Baha, Georga Frīdriha Hendeļa, Makša Rēgera, Bilija Evansa un citu skaņražu opusus.