25. augustā plkst. 19:00 Rīgas Vecā Sv. Ģertrūdes baznīca tika piepildīta ar garīgās mūzikas skaņām, ko radījuši latviešu komponisti – grupas The Sound Poets līderis Jānis Aišpurs, talantīgais sitaminstrumentālists un komponists Rihards Zaļupe un uzlecošā starptautiskā zvaigzne – Jēkabs Jančevskis.

Piedaloties Liepājas Simfoniskajam orķestrim, diriģenta Māra Sirmā vadībā pirmo reizi tiks atskaņoti jaundarbi, kas īpaši radīti 18. Starptautiskajam garīgās mūzikas festivālam.

Jānim Aišpuram lieldarbs I am the truth (“Es esmu patiesība”), komponista vārdiem izsakoties, ir līdz šim lielākais “nopietnās” mūzikas izaicinājums. Iedvesmu jaundarbam viņš guvis no 12. gadsimtā dzīvojuša mistiķa Farida Ud Dina Atara dzejoļa “Putnu konference”, kas, izmantojot putnus kā alegoriju, atspoguļo sūfisma reliģijas iekšējo ceļojumu no cilvēka līdz dievam.

Komponists un sitaminstrumentālists Rihards Zaļupe radījis darbu Credo in unum Deum, kurā apvienojis pareizticīgos, šamanisma un Burjatijas reliģiskos dziedājumus, veltījis vectēvam, kurš pēc tautības ir burjarts.

Viens no emocionālākajiem festivāla darbiem bija Jēkaba Jančevska opuss “No letu zemes”, kas vēsta par pirmo kronēto Lietuvas karali Mindaugu un viņa mīļoto Martu, kura, iespējams, nākusi no Latgales. Lieldarbam ir astoņas daļas: korim, stīgu, orķestrim, perkusijām un teicējai, kuras lomu izpildīs komponista Jēkaba Jančevska mamma, aktrise Zane Jančevska. Šis darbs cenšas retušēt vēstures notikumus un atklāj, ka ar kaimiņiem lietuviešiem mums ir daudz kopīga.

Aicinām noklausīties interviju ar Jāni Aišpuru un Jēkabu Jančevski!