Amerikāņu komponista, Pulicera prēmijas, "Oskara" un pieckārtējā Grammy balvas ieguvēja Džona Koriljano (John Corigliano, 1938) opera "Versaļas spoki" veltīta Francijas karalienei Marijai Antuanetei (1755-1793) un 18. gadsimta politiskajiem skandāliem īsi pirms Franču revolūcijas šausmām.

Vēsture un literārās fantāzijas, kaislības un godkāre šajā mūsdienu operā savijas bīstamā kamolā. Miljonu vērta kaklarota pārtop afērā ar katastrofālām sekām. Slepenas tikšanās naktī dārzā, maskas…

Līdzās Marijai Antuanetei un Luī XVI darbībā iesaistās arī Bomaršē un viņa radītais literārais tēls Figaro, kas sāk dzīvot savu un neatkarīgu dzīvi. Bomaršē gatavs glābt Mariju Antuaneti no nāves, bet viņa atsakās mainīt vēstures gaitu.

Koriljano operu "Versaļas spoki", kas sacerēta 1991. gadā, klausāmies 2015. gada ierakstā. Iestudējumā piedalās Viktorija Laivenguda (Victoria Livengood), Kristinns Sigmundsons (Kristinn Sigmundsson), Skots Skalijs (Scott Scully), Lūkass Mīčems (Lucas Meachem), Lūsija Šaufere (Lucy Schaufer), Džošua Gverrero (Joshua Guerrero) un vēl citi, kompānijas La Opera koris un orķestris, diriģents Džeimss Konlons (James Conlon).

Pirms operas - kultūrpētnieka Denisa Hanova komentārs.