Šovakar raidām ierakstu, kas Odesas Nacionālajā akadēmiskajā operas un baleta teātrī tapis 2022. gada 13. novembrī, skanēs opera "Katerina", ko radījis ukraiņu komponists, pianists un aktieris Oleksandrs Rodins.

Viņš savā mūzikā ievij Ukraiņu akadēmiskās mūzikas kanonus un apvieno tos ar jaunu 21. gadsimta muzikālo valodu. Oleksandra Rodina darbu vidū ir simfoniskā un kormūzika, kamermūzika, vokāli instrumentālie darbi, baleti un opera. Latvijas Nacionālajā operā skatāms Rodina balets „Vijs, Šausmu nakts”.

Opera „Katerina” – divos cēlienos ar Tarasa Ševčenko poēmu „Katerina” pamatā un paša Oleksandra Rodina veidotu libretu. Iestudējuma režisore Oksana Taraņenko atzīst, ka

ukraiņiem ir ļoti svarīgi apzināt un pētīt savu kultūras mantojumu un pārlūkot to ar šodienas skatu.

Jo daudzus gadus valdījuši Krievijas un padomju propagandas radītie stereotipi, ka ukrainiskums, tas ir kaut kas neveikls, tomēr emocionāli spilgts un krāsains, kaut kas neizglītots, tomēr mīlīgs un smieklīgs, kaut kas bezgaumīgs un bez semantiska dziļuma ne vien komēdijās, bet arī lirikā un heroiskos darbos. Šādus stereotipus nepieciešams izskaust.

Līdzīgi kā 20.gadsimta pirmajā desmitgadē, arī šobrīd ukraiņu mākslinieki smeļas iedvesmu nacionālajā kultūras mantojumā. Mūzikā – nereti godā tiek likt tautas dziesma, tās stilizācija nav sveša arī Oleksandram Rodinam, kurš saka: „Par folkloru vienmēr esmu interesējies, to esmu mācījies. Operā „Katerina” esmu izmantojas ukraiņu tautas dziesmu tekstus, taču mūzika ir pilnībā manis rakstīta. Diriģents Vjačeslavs Černuko-Volihs piebilst:

„Opera ir specifisks žanrs, kurā balsij ir galvenā loma. Tāpēc nepieciešama melodija. Man tas šķiet neapstrīdami: pēc operas izrādes ikkatram klausītājam jāspēj atsaukt atmiņā kaut vienu melodiju. Un Oleksandra Rodina partitūra ir šādām melodijām pārpilna.”

Lomās: Jūlija Tereščuka (soprāns), Oleksandrs Prokopovičs (tenors), Dmitro Pavļiks (bass), Olena Starodubčeva (mecosoprāns), Vladislavs Horai (tenors), Alīna Tkačuka (soprāns), Katerīna Liana (mecosoprāns), Irīna Kamenska (alts), Jūlija Timakova (soprāns), Odesas Nacionālā Akadēmiskā operas un baleta teātra koris un simfoniskais orķestris un diriģents Vjačeslavs Černuko-Volihs