30. aprīļa vakarā Starptautiskās džeza dienas noslēgumā pārraidē „Sestdienas vakars operā”  klausāmies Džordža Gēršvina (1898-1937) operas „Porgijs un Besa” (1935) ierakstu, ko šajās aprīļa dienās pasaules raidstacijām dāvājis Ņujorkas Metropoles opernams. Galvenajās lomās baritons Eriks Ouvens (Eric Owens) un soprāns Endžela Blū (Angel Blue), savukārt Sirīnas un Marijas lomās – dziedones, kuras esam dzirdējuši arī klātienē: soprāns Latonija Mūra (Latonia Moore) atveidoja Besas lomu Andra Pogas vadītajā operas „Porgijs un Besa” starptautiskajā iestudējumā 2016. gada vasarā Cēsu Mākslas festivālā un Liepājas Mākslas forumā, bet mecosoprāns Tičīna Vona (Tichina Vaughn), kuras karjerā nozīmīga arī Eiropā, tostarp, Grācā  gūtā pieredze, gan duetā ar pianistu Māri Skuju sniegusi Rīgā solo programmu (tajā tika ietvertas  pat  L. Garūtas dziesmas!) , gan viesojusies Lielās Mūzikas balvas pasniegšanas ceremonijā (2008., 2009.g.).

Uz Ņujorkas Metropoles operas skatuves „Porgijs un Besa” pēc pārtraukuma 3 gadu desmitu garumā ar lieliem panākumiem atgriezusies 2019.gada sezonas atklāšanā,  iegūstot arī Grammy balvu 2021 kategorijā „Labākais operas ieraksts”,  un šī ieraksta solisti pārsvarā dzirdami arī šajā ieskaņojumā,  kas veikts 2021.gada 3.novembrī.

Latvijā  opera „Porgijs un Besa” iestudēta 1973. gadā, komponista  75. dzimšanas dienas gadskārtā. Toreiz uz LNO skatuves galvenajās lomās iedzīvojās Kārlis Miesnieks un Gurijs Antipovs,  Rita Zelmane un Elza Zvirgzdiņa, iestudējuma scenogrāfs bija Andris Freibergs, režisore  Irēna Jasliņa, pie diriģenta pults stājās Eri Klass un Jāzeps Lindbergs. 2008. gada vasarā ar Hermaņa Brauna fonda starpniecību uz tā paša  Baltā nama skatuves ar operas uzvedumu viesojās kompānija Living Arts no ASV, un vēl, bez jau pieminētā 2016. gada operas uzveduma, 2011. gadā JVLMA operstudija „Figaro” ar spilgtākajiem operas fragmentiem Uģa Brikmaņa režijā svinēja savu 15. jubileju Rīgas Latviešu Biedrības namā. „Sestdienas vakars operā” piedāvā iespēju ne vien dungot līdzi par pašu populārāko 20.gs.melodiju uzskatītajai Klāras dziedātajai šūpuļdziesmai Summertime, kurā soliste būs Džanaja Brugere (Janai Brugger), bet atsvaidzināt priekšstatus par operas 2 cēlienu dramatisko vēstījumu pilnībā (libreta pamatā amerikāņu rakstnieka Edwin DuBose Heyward 1925. g. romāns „Porgijs”) .

Būs arī M. Rubezes starpbrīža sarunas ar JVLMA profesoriem – džeza katedras vadītāju, klarnetistu un saksofonistu Indriķi Veitneru, kā arī operdziedāšanas klases un operstudijas „Figaro” vadītāju, diriģentu Viesturu Gaili.