"Rīta regtaima" laikā turpinām gatavoties "Lielās mūzikas balvas 2023" pasniegšanas ceremonijai, kas būs jau šovakar. Šoreiz saruna par kategoriju "Par izcilu sniegumu gada garuma", kam izvirzīts Latvijas Radio bigbends, saksofonists Aigars Raumanis un klavesīniste Ieva Saliete.

Par šo kategoriju Liene Jakovļeva sarunājas ar fotogrāfu Jāni Deinatu.

Liene Jakovļeva: Vai, tavuprāt, nokļūt Lielās mūzikas balvas nominantu sarakstā vai vispār jebkuras Latvijas kultūras balvas nominantu sarakstā - tas ir prestiži, pagodinoši, veicinoši?

Jānis Deinats: Tas ir ļoti nosacīts jautājums. Jo cilvēku kāda laba vārda pateikšana motivē tālāk darboties. No otras puses, ja balvu kļūst par daudz, tu visu pavasari dzīvo vienas balvas, otras balvas pasniegšanā. Tu jau abstrahējies. Un kas pa daudz, tas pa skādi. Notikums, viņam jābūt kā Jāņiem – vienreiz gadā. 

Tā plašāk skatoties, mēs zinām seno nosaukumu "Nopelniem bagātais". Bet ja katrs cilvēks, ko es pazīstu un sveicinu uz ielas, ir nopelniem bagātais, tas kļūst aizdomīgi.

Bet Lielā mūzikas balva – tā ir reizi gadā. Un, kā jau tu teici, paldies, lieliskiem mūziķiem nekad nav par daudz teikt. 

Mūsu uzmanības lokā šobrīd ir kategorija par izcilu sniegumu gada garumā. Un tā padomājot, šķiet, ka tā ir ļoti būtiska, jo varbūt reizēm ir vieglāk uzmirdzēt vienreiz un tad atkal pieklust, un iespējams, ka grūtāk ir noturēt to latiņu viscaur un vienmēr katrā reizē, varbūt arī pat tad, kad tas uzdevums nav tik liels – būt izcilam.

Runa ir par līmeni. Kvantitāte nav nepieciešama. Savukārt orķestris, dzirdēju, ka runa būs par orķestri, tas ir viņu tiešais darbs ikdienā turēt augstu līmeni. Un tas ir ļoti novērtējami.

 Kā tev šķiet, kas ir tās kvalitātes vai tās īpašības, vai tas, kam jāpiemīt, lai vispār iekļūtu Lielās mūzikas balvas fināla trijniekā?

Nu, pirmkārt, regulārs, augsts līmenis, ko nevar radīt pēkšņi vienā gadā. Protams, gadās ģēniji. Sevišķi mūzikā, kas ir žanrs, kurā ir jāsāk darboties bērnībā, līdz ar to tur tie gadi ir jūtami. Mūzika ir viens no tiem mākslas žanriem, kur bez prasmēm un zināšanām nevar neko sākt. Teiksim, fotografēt var jebkurš bērns, kuram parāda, kā nospiest podziņu.

Bet labi fotografēt?

Tam ir drusku darbiņš jāvelta.

Arī talants?

Es domāju, ka tas vārds talants ir apspriežams. Radošajos žanros mēs esam ārkārtīgi atkarīgi no skatītāja, no klausītāja. Gadās, kā tavs radījums nokļūst mazprasīgas publikas priekšā. Ja profesionāli skatītos, tas jau sen ir noiets etaps. Bet tajā brīdī mazprasīgai publikai varētu aiziet tādas lietas, kas profesionāli, šķistu sen pārbaudītas.

 Tas nozīmē, ka publiku tu vari pārsteigt ar kaut ko, kas varbūt nav tik vērtīgs?

Ne visa publika ir tā audzināta kā Radio "Klasika" klausītāji. Lietas iepazīst salīdzinot. Un šis salīdzināšanas moments mediju vidē gandrīz nepastāv, jo vienmēr iznāk kaut kas jauns, par viņu vienmēr tiek teikti vislabākie vārdi, šie mārketinga gājieni un tā tālāk. Bet netiek ierādīta viņa reālā vieta, jo tas neatbilst mārketinga specifikai.

Tu daudz fotografē teātri. Vai tev sanāk fotografēt koncerta notikumus?

Jā. Ja man palūdz, ar lielu prieku to daru. 

Vai fotografējot tu esi spējīgs arī paralēli tomēr uztvert to skan un vērtēt, un arī emocionāli sev to pielaist klāt? Vai tad tu esi koncentrējies uz savu darbu?

Ja es patiesi koncentrējos uz savu darbu, es to dzirdu, bet es to neklausos. Man ir  orķestris, lai nesēdētu dīkā, nospēlējis Bēthovena simfoniju tikai man. Lai varētu fotografēt procesu. Esmu pieredzējis, ka Raimonds Pauls man spēlē sēru maršu, lai būtu jautrība.

(..)

Es apmeklēju "Sinfonietta Rīga" un Nacionālo simfonisko orķestri regulāri. Es eju uz koncertu kā nosacīti balta lapa. Es bieži vien nezinu, kas šajā vakarā būs. Ja radio stipri par to runājis brokastīs, tad es zinu aptuveni, uz ko es eju. Es zinu, ka mani sagaida kvalitāte. Mani sagaida līmenis.

Tevi sagaida izcils sniegums gada vai pat varētu teikt, gadu garumā, pie kā tu esi, pieradis, pieradināts?

Jā, pieradināts, tāpēc arī visos pārējos žanros man gribas pieturēties, lai arī citur būtu tiešām augsts līmenis. 

Vai tev ir bijis kāds, teiksim, aizvadītā gada tavas mūzikas balvas cienīgs notikums, mākslinieks, mūziķis, mirklis, kam tu labprāt dotu savu statueti - Jāņa Deinata mūzikas balvu?

Es neesmu sagatavojies šim jautājumam...