Dziesmas tuvas un tālas no Latvijas pāri Latvijas robežām un gan pazīstamas, gan lielākoties maz dzirdētas – tik intriģējošu kamermūzikas programmu 13. jūlijā plkst. 18:00 Vidzemes koncertzālē "Cēsis" piedāvā Cēsu mākslas festivāls.

Latvijas Nacionālās operas solistu koncertmeistare Ērika Millere izveidojusi daudzkrāsu virkni no latviešu komponistu solodziesmām, kuru skaitā ir dažas labi zināmas, bet lielākā tiesa – vai nu aizmirstas, vai vismaz sen nespēlētas.

Programmas centrā – patriarhs Jāzeps Vītols un divi jubilāri, kas savulaik studējuši pie Vītola un ir totāli sava skolotāja pretmeti mūzikā: abi ievērojamie simtgadnieki Tālivaldis Ķeniņš un viņa draugs, domubiedrs Alberts Jērums.

No trimdas komponistiem programmā likti arī smalkstīgotie romantisma pārstāvji Ādolfs Ābele un Helmers Pavasars, klusie vientuļnieki Haralds Berino un Eduards Šēnfelds, tautas mūzikas sakņu racējs Volfgangs Dārziņš Emīla dēls, asiem kolēģu vērtējumiem slavenais Longīns Apkalns, Ņujorkas skaņugleznotājs Arnolds Šturms, savukārt no jaunākiem būs ASV dzimušais Imants Mežaraups, kurš daiļrades sākumposmā bija spožs modernists un kura dzīves nozīmīga daļa aizritēja atjaunotajā Latvijā.

Dzirdēsim piecas lieliskas operbalsis, kas spēj būt arī itin kameriskas: dziedās vijīgais soprāns Laura Teivāne, skaista tembra un spoža skatuves nerva īpašniece Ieva Parša, pavasarīgi liriskais Juris Vizbulis, skaņukrāsu daudzveidībā strauji plaukstošais Rihards Millers un teksta artikulācijas lielmeistars Krišjānis Norvelis.

Laura Teivāne, uzrunāta mēģinājumā, stāsta, ka virkne dziesmu, kas viņai uzticētas, viņai būs īsti jaunatklājumi: "Neesmu tās iepriekš dzirdējusi! Tas ir kas pilnīgi jauns, pieredzi esmu guvusi milzīgu – kā mēs esam cīnījušies mēģinājumu klasēs, lai tiktu cauri tam materiālam..."

"Sākumā pat īsti neaptvēru, kam piekrītu, uzreiz atbildēju "jā”, kad Arturs Maskats mani uzrunāja un teica, ka ir tāds brīnišķīgs pasākums, kurā vajadzētu atskaņot latviešu trimdas komponistu kamermūziku," smejoties stāsta Ērika Millere.

Viņa atzīmē, ka ar daudziem komponistiem - gan uzvārdiem, gan mūziku - satikusies pirmo reizi. "Sāku meklēt bibliotēkā, sastādīju sarakstu, un sapratu arī, ka man tas viss būs arī vienai pašai jāspēlē... Kopumā ir brīnišķīgas 46 dziesmas, katrā no tām ir stāsts, doma, katra prasa savu pieeju, atdevi, grūtības, tehniskos jautājumus, kurus jārisina, tāpēc

izaicinājums tas ir traks...