Jau no 29. septembra līdz 1. oktobrim Liepājā norisināsies Liepājas Mākslas forums – ikgadējais radošuma, aizrautības un mākslas jaunrades festivāls. Lai plašāk uzzinātu par tā programmu un galvenajiem akcentiem, pirmdienas "Pārmiju" sarunu laikā studijā esam aicinājuši foruma māksliniecisko vadītāju BAIBU BARTKEVIČU.

"Visi putni skaisti dzied" ir ne tikai pazīstamas latviešu tautasdziesmas vārsma, ne tikai Kristas Burānes veidotā īpašā muzikālā priekšnesuma nosaukums, bet arī šī gada festivāla vienojošais moto.  

"Mēs vēlamies svinēt krāsainību un daudzveidību. "Visi putni skaisti dzied" ir oda daudzveidīgajām un vienreizīgajām balsīm, kas ir mūsu pasaulē. Tāpat kā katram putnam ir sava neatkārtojamā dziesma, arī katram cilvēkam ir sava balss, kas ir pelnījusi būt sadzirdēta," pauž Liepājas Mākslas foruma rīkotāji.

Tāpat kā bioloģiskā daudzveidība ir būtiska planētas izdzīvošanai, tā arī katra unikālā cilvēka balss ir būtiska taisnīgai un vienlīdzīgai sabiedrībai. Tās kopā veido iekļaujošāku, sociāli taisnīgāku un ilgtspējīgāku pasauli. Mēs vēlamies, lai tās tiktu sadzirdētas un saklausītas! Un šogad tās skaļi izskanēs četrās pilsētas vietās! 

Festivālu ievadīs starptautisks Ziemeļvalstu sadarbības mākslas projekts ”, kurā trīs dienu garumā mūziķi un cirka mākslas meistari aizraujošās meistarklasēs bērniem un jauniešiem atklās kopīgo un atšķirīgo starp šīm dažādajām mākslas disciplīnām. Rezultāts – aizraujošs koncertuzvedums 28. septembrī plkst. 19.00 koncertzāles Lielajā zālē!

Savukārt pirmajā festivāla dienā atklāsim mākslinieces Annas Priedolas izstādi "Piena dienasgrāmatas". Pamatojoties uz viņas personīgo pieredzi, tā stāsta par tādām dziļām tēmām kā novecošana un vientulība, demence un pārmaiņas ģimenes attiecībās, saskaroties ar slimību un vecumu. 

Viens no savas paaudzes daudzpusīgākajiem ģitāristiem, japāņu izcelsmes skotu mākslinieks Šons Šibe Latvijā uzstāsies pirmo reizi. Ar novatorisku pieeju savam instrumentam Šibe iemantojis reputāciju kā "viens no izsmalcinātākajiem ģitāristiem nozarē" (Gramophone). Viņš ir jaunā ģitāristu viļņa līderis un veido izdomas bagātas koncertprogrammas, kas mirdz gan ar novatorismu, gan kaislīgu klasikas interpretāciju. Programma Liepājai – "Neparasts" (Out there) ir jauns elektriskās un akustiskās ģitāras apvienots priekšnesums, kur mūsu dienu un seno dienu komponistu darbi savijas tikpat neparasti viegli kā abi instrumenti.

Un tad Liepājas Mākslas foruma atklāšanas ballīte! Pasakaini fantāziju tēli, savdabīgi krāšņas būtnes radīs neaizmirstamu atmosfēru, kur katrs tēls ir vērtīgs un neatkārtojams. Vai tās sapņu vīzijas? Vai realitāte? Viss iespējamais līdzpastāvēs! Vissmalkākās elektroniskās mūzikas pavadībā brīvi izdejosim savus skaistākos "es"!

Uz skatuves satiekas divas mākslas formas – dziesma un deja – kopā veidojot performanci. Tas ir "Satikt" – pētījums lietuviešu sutartiņu dziedājumu daudzbalsībā. Izrādes formā piedzīvosim organizētus akustiskos dziedājumus, ietverošu horeogrāfiju un kustīgu skaņa, darba autoru – "IevaKrish" jaunāko darbu. Satiekamies klubā "Kursa" Liepājā!

Arī pasaulslavenais, ar Grammy balvu novērtētais vokālais ansamblis Roomful of Teeth no Amerikas Savienotajām Valstīm pie mums uzstāsies pirmo reizi. Vokālā vienība paplašina cilvēka balss izteiksmīgo potenciālu, specializējas galvenokārt uz īpaši ansamblim radītām mūsdienu komponistu koncertprogrammām un izceļas ar acu žilbinoši virtuozu izvērstu vokālo tehniku pārvaldīšanu. Liepājā skanēs izdomas bagāta mūsdienu amerikāņu vokālā mūzika, ko radījušas trīs izcilas sievietes – komponistes. Visi darbi būs Latvijas pirmatskaņojumi.

Sestdienas vakars tiks pavadīts karstasinīgas spāņu avangarda flamenko dejas un mūzikas apskāvienos. Un pie tam naktsklubā Fontaine Palace! Šajā unikālajā programmā flamenko elementi – deja un ģitāra – satiekas ar džeza elementu – saksofonu, panākot perfektu džeza un flamenko saplūšanu. Inovatīvu un ritmiski aizraujošu skanējumu priekšnesumam piešķirs unikāls instruments – "flamenko mašīna".

Svētdienas rītā pieredzējušais žonglieris Julians Sēters no Norvēģijas aicinās koncertzāles jaunākos draugus piedzīvojumiem bagātā ceļojumā uz maģisku mežu, kur žonglējot, dejojot un spēlējot teātri ar mums satiksies visdažādākie pasaku un fantāzijas tēli.

Jūrmalas parkā pie "Vēja mātes" noslēgsim festivālu ar muzikālu īpašvietas izrādi "Visi putni skaisti dzied". Tā ir dokumentāla līdzdalības izrāde, kas piedāvās skatītājam neparastus skatpunktus uz kultūras un dabas robežām, kurās cīnās kultivētais un dabiskais, cilvēka kārtība un dabas savvaļa. Izrādē dziesmas un dziedāšanas savstarpējās attiecības tiks aplūkotas četros līmeņos, savijot mitoloģisko, ekoloģisko, vēsturisko un identitātes veidošanās stāstus.